2024. október 30., szerda

Növekedett az MNT költségvetése

A köztársasági büdzséből a tervezetthez képest 6,7 millió dinárral nagyobb összeget ítéltek meg

Tegnapi, 49 napirendi ponttal megtartott 12. rendes ülésén a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elfogadta az idei költségvetés módosítását. Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke elmondta, a módosítás a legutóbbi költségvetés-módosítás óta beállt változások okán vált szükségessé. A köztársasági költségvetésből a tervezetthez képest 6,7 millió dinárral nagyobb összeget ítéltek meg az MNT számára, így az említett forrásból több mint 72 millió dinárra számíthat a Tanács. „Ez kárpótolja a Magyar Nemzeti Tanácsot a Vajdaság Autonóm Tartomány költségvetéséből majdnem egymillió dinárral kevesebb támogatásért” – jegyezte meg Sárközi István. Hozzátette, jelenleg minden arra utal, hogy a helyi önkormányzatok támogatása változatlan marad. A módosítás értelmében az MNT 2024. évi költségvetésének bevételi és kiadási oldala egyaránt 1,438 milliárd dinárt tesz ki, hangsúlyozta Sárközi István.

A költségvetés módosítása a bevételi és a kiadási oldalon történt, illetve történő változások okán vált szükségessé, hogy a nemzeti tanács működése megfelelő és szakszerű legyen az elkövetkező időszakban, emelte ki a napirendi ponthoz hozzászólva Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Kifejtette, sokat jelent a nemzeti tanács számára, hogy a szerbiai köztársasági költségvetésből a tervezetthez képest nagyobb összeget kap a tanács. Hozzátette, jelenleg vannak arra utaló jelek, hogy a tartományi költségvetésből az előző évekhez képest valamennyivel kisebb összeg érkezik, ám abban bízik, hogy az idén még a tartományban is sor kerül a költségvetés módosítására és akkor lehetőség lesz növelni a nemzeti tanácsok számára elkülönített támogatást.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Az említett csaknem 7 millió dinárt az MNT pályázati keretének a növelésére tervezik fordítani, hogy ekképpen is segítsék a vajdasági magyar civil szervezetek munkáját, továbbá a hagyományőrző programok megszervezését és az oktatási intézmények folyamatos fejlődését, hangsúlyozta Fremond Árpád.

– Az anyaországi támogatások tekintetében néhány esetben még várunk a Nemzetpolitikai Államtitkárság jóváhagyására, ám a tervezett programokra kért támogatások lehívása folyamatban van és a megkezdett projekteket is folytatni tudjuk. Kiemelendő, hogy az óvodafejlesztési program keretében fontos cél számunkra a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő- és Gyakorlóintézmény szabadkai épülete mellett található házrész felének a megvásárlása. A házrész másik felét az intézmény építése közben már megvásároltuk. Ez stratégiailag rendkívül lényeges befektetés lenne, a költségvetésben már megjelenik tételként az ingatlan megvásárlása. Az elsődleges felmérések értelmében két óvodai csoportot, vagy akár a bölcsődét is át tudnánk oda helyezni, ezáltal a Vackor akár két óvodai csoporttal is bővülhetne. Mindannyian tudjuk, hogy a Vackorban háromszoros-négyszeres túljelentkezés jellemző, így az ingatlan megvásárlása hosszú távú stratégiai beruházás lenne. Arról is érdemes említést tenni, hogy az óvodafejlesztési program keretében a szórvány óvodákban megvalósuló projektek működtetése az idén is folyamatos lesz, erre ugyancsak megfelelő összeget irányoztunk elő. Fontos számunkra, hogy a szerbiai köz- és felsőoktatásban résztvevő magyar diákok érezzék a törődést, illetve büszkék legyenek arra, hogy a magyar nyelvű oktatást választották. Ezért igyekszünk tanulmányaik során folyamatosan támogatni őket, valamint fejleszteni az oktatási intézményeket. Azt tervezzük, hogy az általános iskolák első osztályától a nyolcadikig minden osztályban, illetve minden évben a gyerekek valamilyen apróságban részesüljenek. Első osztályban a beiskolázási csomagot támogatja az MNT, de a többi osztály diákjait is segíteni szeretnénk valamilyen formában. Mindemellett a középiskolásoknak egyszeri támogatást kívánunk folyósítani, ezen program jogi hátterének a kidolgozása már folyamatban van. Hiszem, hogy ez nagy segítség lenne azok számára, akik magyar nyelven itthon folytatják középiskolai tanulmányaikat – taglalta Fremond Árpád.

Az MNT elnökének szavai szerint a diákok támogatása mellett a pedagógusok folyamatos szakmai képzésére is meghatározó célkitűzésként tekintenek, ezért számukra képzéseket szerveznek, vagy biztosítják az akkreditált képzésen való részvételt. A diplomahonosítási pályázat jelenleg is elérhető azok számára, akik külföldön diplomáztak, ám szeretnének hazatérni és a szülőföldjükön érvényesülni, az előző kör a közelmúltban zárult, emelte ki Fremond Árpád. Hozzátette, 2008 óta több mint 1300 diplomás élt a diplomahonosítás támogatásának a lehetőségével. A kultúra területén a társalapított intézmények működésének és programjainak a támogatását emelte ki különösen meghatározóként az MNT elnöke.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

– A díjak és az elismerések finanszírozása a múlt évhez képest növekedett, illetve újabbak támogatását is előirányoztuk. Például múlt héten adták át a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének szakmai elismeréseit, a médiastratégiával összhangban ezekhez már pénzjutalom is járt. A hivatalos nyelv- és íráshasználat vonatkozásában szeretném megemlíteni, hogy létrejött a Zsebtükör mobil alkalmazás, amelynek célja segíteni a vajdasági magyar közösség kisebbségi jogainak érvényesítését, a magyar nyelvhasználatot a hivatalos eljárásokban. A hivatalos nyelv- és íráshasználat vonatkozásában fontosnak tartjuk a nyelvi jogok népszerűsítését – fogalmazott Fremond Árpád.

Az ülés folytatásában a Kishegyesi Könyvtár 2024. évi munka- és pénzügyi tervének, valamint 2023. évi munka- és pénzügyi beszámolójának jóváhagyása, továbbá a Topolya Község Múzeuma, a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár, a Zentai Történelmi Levéltár, a Topolya Község Művelődési Háza, a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény, a Hét Nap Lapkiadó Kft., a magyarkanizsai József Attila Könyvtár, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a zentai Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ 2023. évi munka- és pénzügyi beszámolóinak jóváhagyása szerepelt napirenden, illetve került elfogadásra. Az említett intézmények vezetői mellett Sárközi István ismertette az egy-egy intézmény tevékenységével kapcsolatos tudnivalókat, illetve kiemelt programokat.

A Tanács a Végrehajtó Bizottság a Pancsova városi iskoláskor előtti intézmények hálózata meghozatalának, valamint az Újvidék városi iskoláskor előtti intézmények

hálózatának véleményezése kapcsán hozott döntéseit ugyancsak jóváhagyta. Az oktatás területén az MNT az említettek mellett oktatási intézmények igazgatóválasztási eljárásai, továbbá magyar nyelvű tankönyvek kapcsán fogadott el beterjesztéseket. A Végrehajtó Bizottság döntéseit a művelődési minisztérium nemzeti kisebbségek támogatására kiírt kulturális pályázata, továbbá a Csóka községi kulturális pályázat, a Topolya községi kulturális pályázat, az Újvidék városi kortárs alkotásokra vonatkozó kulturális pályázat, az Újvidék városi szellemi kulturális örökségre vonatkozó kulturális pályázat, a Mitrovica városi kulturális pályázat, a Szabadka városi kulturális pályázat és a Hódság községi tájékoztatási pályázat kapcsán szintén jóváhagyta az MNT.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele