2025. január 21., kedd

Bíró, ügyész, közjegyző, újságíró

Prof. dr. Dudás Attila: A jogászok számára a lehetséges karrierívek a legváltozatosabbak

A vajdasági jogászösztöndíj-program 2024–2025. évre vonatkozó pályázata a jövő hét végén, vagyis június 28-án lejár. A jogtudományok szakemberei az elmúlt napokban a pályázatra igyekeztek felhívni azoknak a fiataloknak a figyelmét, akik a jogtudományokon szeretnék folytatni tanulmányaikat. Arra buzdították őket, hogy regisztráljanak, hiszen jelentős támogatást kaphatnak a tanulmányaik során. „Már szinte közhelyszerű az a helytálló megállapítás, hogy közösségünknek nagy szüksége van jól képzett, mindkét nyelvet jól beszélő jogászokra” – fogalmazott lapunknak prof. dr. Dudás Attila, az Újvidéki Egyetem Jogi Karának rendes egyetemi tanára.

– A joghallgatók, a többi kar hallgatóival együtt, a kezdetektől jogosultak az MNT egyetemi tanulmányi ösztöndíjára. Ehhez azonban négy évvel ezelőtt párosult Magyarország Igazságügyi Minisztériumának támogatásával a vajdasági magyar jogászösztöndíj-program, havi 100 000 forint, azaz évi 1 millió forint (dinár ellenértékű) összegben. Ehhez fogható támogatás nincs a vajdasági magyarok számára elérhető ösztöndíjak között. A 2024/25-ös tanévre szóló jogászösztöndíj-pályázat még nem zárult le. Minden felvételiző végzős diákunkat felhívom, hogy bátran jelentkezzenek a pályázatra – buzdított az egyetemi tanár, majd hozzáfűzte: – Hatalmas előrelépést jelent továbbá az is, hogy az idéntől kezdve magyar nyelven is lehet felvételi vizsgát tenni történelem tantárgyból az újvidéki Jogi Karon – mutatott rá prof. dr. Dudás Attila, aki szerint ez a változás még inkább vonzóbbá teheti a fiatalok számára a jogi tanulmányokat.

– Hosszú folyamat eredményeként a közösségünknek sikerült elérnie, hogy a részarányos foglalkoztatás gondolata elfogadottá váljon a szerb közéletben. A társadalmi konszenzust kézzel fogható eredmények követték: egyre több jogszabályban jelenik meg az az elvárás, hogy a nemzeti kisebbségeket számbeli arányuknak megfelelően alkalmazzák az állami szervekben és hivatalokban. Ezzel a lehetőséggel közösségünk még nem tud teljes mértékben élni, mert egyszerűen nem rendelkezünk kellő számú fiatal vajdasági magyar jogásszal, akikkel ezeket a munkahelyeket be tudnánk tölteni. Nem véletlenszerű dolog tehát a vajdasági magyar jogász ösztöndíj. Örömünkre szolgál, hogy a magyar kormányzat is felismerte ennek a lehetőségnek a jelentőségét – mutatott rá az egyetemi tanár arra, miért van Szerbiában, azaz Vajdaságban szükség magyar anyanyelvű jogászokra.

De hogy kik azok, akik érdeklődése a jogtudományok felé fordulhat, rámutatott: a társadalomtudományok iránt affinitást érző végzős diákjaink számára a jog egy kifejezetten jó választás.

– Magamból kiindulva, harmadikos gimnazista koromban kezdtem érdeklődni a jog iránt. Egyre többet foglalkoztattak olyan gondolatok: mi is az az állam, hogyan kell működnie egy jól szervezett államnak, milyen állami szervek léteznek, és milyen ügyekben, milyen szabályokat alkalmazva döntenek az emberek mindennapi életét érintő kérdésekben, milyen szabályok szerint oldja fel a társadalom az emberek közötti, szinte szükségszerű konfilktusokat, amelyek jogvitába alakulhatnak át stb. Üzenem azoknak a diákoknak, akiknek néha-néha ilyen gondolatok járnak a fejükben, hogy a jogászi szakma a számukra az igazi választás – mutatott rá, majd hozzáfűzte, hogy a jogi végzettség nyitja meg a legtöbb ajtót a fiatal diplomások előtt.

– A jogászi hivatásrendek egész sora nyílik meg majd előttük. Lehetnek bírók, ügyészek, ügyvédek, dolgozhatnak a közigazgatásban, lehetnek vállalati jogtanácsosok, újságírók stb. Ezért, véleményem szerint, ez a legkézenfekvőbb választás azok számára, akik a társadalomtudományok területén látják magukat, de még nem tudják pontosan, mivel szeretnének foglalkozni. A lehetséges karrierívek a jogászok számára a legváltozatosabbak – szögezte le prof. dr. Dudás Attila.

De hogy mit is jelent a jogászösztöndíj, maguk a joghallgatók tudják a legjobban.

Noel Geler

Gellér Noel

A szabadkai Gellér Noel, az Újvidéki Egyetem elsőéves joghallgatója lapunknak elmondta, hogy a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban folytatott tanulmányai során mindig is érdeklődést tanúsított a társadalomtudományok, különösen a szociológia és a történelem iránt. Mivel egy sokoldalú, jövedelmező és perspektívával teli szakmát szeretett volna magának választani, ami a társadalomtudománnyal kapcsolatos, a jogtudományokat érezte a leginkább megfelelő választásnak. – Az egyetem után szeretnék ügyvédi vagy közjegyzői karriert befutni – osztotta meg velünk terveit Gellér Noel. Kiemelte: – A jogászösztöndíj tekintélyes összeg, amely anyagi úton is segít bennünket tanulmányaink során. Természetesen feltételhez kötött. Kötelesek vagyunk oklevelet szerezni tanulmányaink előirányozott időtartamán belül. Amennyiben ez nem valósul meg, a támogatónak jogában áll az addig folyósított összeget visszaigényelni. Ezzel arra ösztönöznek bennünket, hogy lelkiismeretesen és következetesen tanuljunk. Az ösztöndíj mellett az MNT, a JÖSZ (Joghallgatók Önképző Szervezete), a VMJE (Vajdasági Magyar Jogászegylet) számos programot szervez, amelyekkel betekintést nyerhetünk a jog világába – tudtuk meg az elsőéves joghallgatótól.

Emeše Bognar

Bognár Emese

A palicsi Bognár Emese, az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karának harmadéves hallgatója is határozottan tudta, hogy a jogtudományokban van az ő helye.

– Már kiskoromban tudtam, hogy egy nap olyan szakmával szeretnék majd foglalkozni, amelyben kiemelkedő szerepet játszik az érdekvédelem. A későbbiekben, ahogy betekintést nyertem a jog világába, tudtam, hogy ebben találhatom meg igazán a helyem – nyilatkozta lapunknak. Harmadéves hallgatóként már tudja, hogy szeretné továbbfejleszteni magát azokon a területeken, amelyek érdeklik. A lehetőségek tárháza pedig kimeríthetetlen, ez a szakma tényleg nagyon szerteágazó, mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb állást – hangsúlyozta.

– Arra törekszem, hogy minél több munkakört megismerjek és megtapasztaljak a gyakorlatban is, így tanulmányaim végeztével könnyebb lesz meghozni a döntést, merre tovább – mondta. Hangsúlyozta, a jogászösztöndíj óriási segítséget jelent a fiatalok és szüleik számára. A hallgatók önállósulhatnak, és teljes mértékben a tanulmányaiknak szentelhetik idejüket és energiájukat. Különböző kapukat nyit meg a további fejlődés felé, akár idegennyelvi és egyéb kompetenciák fejlesztése terén, ami kiemelkedő jelentőségű lesz további pályafutásuk során.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Prof. dr. Dudás Attila (magánarchívum)