2024. szeptember 29., vasárnap

Ötödik generációs fekete lyuk

Szerbia egyike azon három európai országnak, ahova még nem érkezett meg az 5G

Miközben Vladimir Lučić, a Telekom Srbija igazgatója az 5G hálózat montenegrói elindítását jelentette be az ottani leányvállalat tulajdonában álló mobilhálózatán, Szerbiában ennek az ötödik generációs technológiának a bevezetése továbbra is késlekedik. Európa térképén, ezáltal, „fekete lyuk” maradt a mobiladat gyorsaságát ábrázoló felvételeken – Bosznia-Hercegovinával és Albániával együtt. Ebben a három országban még nincs 5G hálózat.

Pedig 2020 végén Ana Brnabić akkori miniszterelnök az 5G hálózat bevezetésének csúszását bejelentve azt mondta, Szerbia nincs lemaradva, és az európai országok többsége sem vezette be még az 5G hálózatot – emlékeztetett az N1 hírportál. Miközben a világon már sokat emlegetik a hatodik generációs mobilos adatszállítás technológiáját, nálunk még az ötödikig sem sikerült eljutni.

ÁLMAIMBAN AMERIKA…

Vladimir Lučić, a Telekom igazgatója a bankar.rs weboldalnak adott interjújában beszélt arról, hogy a Telekom csoport egyik leányvállalata elindította az 5G hálózatot Montenegróban, és rámutatott: reméli, hogy hamarosan „bevezetnek bizonyos számú gyakorlati szolgáltatást is, és a polgárok látni fogják az 5G hálózat alkalmazhatóságát a mindennapi életben, nem csak a felgyorsult internetet”, s úgy értékelte, hogy az 5G esetében lényegében a negyedik ipari forradalomról van szó. Bejelentette, hogy jövőre Szerbiában, 2026-ban pedig Bosznia-Hercegovinában indítja el az 5G hálózatot a távközlési vállalat, most pedig Montenegróval együtt Németországban, Ausztriában és Svájcban is van már saját 5G hálózata. A szóban forgó országokban a Telekom SIM-kártyái bizonyos mennyiségű adatátvitelt tesznek lehetővé. Az igazgató az amerikai piacra való betörésről és az USA teljes lefedéséről is beszélt az említett interjújában.

MI LETT A KÖLCSÖNNEL?

A Telekom 2021-ben kölcsönt vett fel az Európai Beruházási Banktól (EIB), éppen az 5G hálózat szerbiai bevezetésére. „Az EIB 70 millió eurós kölcsönt írt alá a Telekommal 2021-ben egy 5G távközlési hálózat megtervezésére és bevezetésére, valamint a már kereskedelmi használatban álló 4G hálózat korszerűsítésére. Ez a projekt támogatja az Európai Unió Digitális Átállási Menetrendjét azáltal, hogy pénzt szavatol olyan digitális infrastruktúrák fejlesztésére, amelyek több felhasználó számára teszik lehetővé a fejlettebb, ultrasebességű, széles sávú szolgáltatások elérését. A projekt a műszaki, környezetvédelmi, társadalmi, pénzügyi és beszállítói szempontok figyelembevételével sikerrel vette az értékelési és jóváhagyási folyamat összes ellenőrzését, összhangban áll az EU-szabványokkal, amelyek minden, az EIB által finanszírozott projektre vonatkoznak” – közölte 2023 májusában az N1-nek adott válaszában a pénzintézet projekttel kapcsolatos kérdésére.

VERSENYHELYZET KELL

A témával kapcsolatban Dejan Gavrilović, az Efektiva fogyasztóvédelmi egyesület elnöke közölte, minden késlekedés káros a hazai „fogyasztók” számára. Jó lenne, ha hozzáférnének egy modern 5G hálózathoz – húzta alá –, s az is, ha a piacon megjelenne egy negyedik szolgáltató, ezzel ugyanis a versenyszellem fokozódna, ami mindig jó a fogyasztóknak, mert a szolgáltatók többet dolgoznak az ügyfelek megszerzéséért, a versenyszellem tehát a szolgáltatás minőségének javulását eredményezné, ami valószínűleg az árak csökkenésével is járna – vélekedett Gavrilović.

Nyitókép: Az 5G adatforgalmat megjelenítő európai térkép (Fotó: nperf.com)