Belgráddal ellentétben Koszovó nem állt készen a háromoldalú tárgyalásra – emelte ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben szerdán este, miután külön tárgyalásokat folytatott a Belgrád–Pristina-párbeszéd két főtárgyalójával, Aleksandar Vučić szerb államfővel és Albin Kurtival, Koszovó kormányfőjével. A felek végül nem ültek tárgyalóasztalhoz, mert Kurti három feltételhez kötötte a párbeszéd folytatását. Borrell megjegyezte Szerbia ezeket a feltételeket alkotmányos korlátokra hivatkozva nem volt hajlandó teljes mértékben teljesíteni, ám Aleksandar Vučić jelezte, kész megvizsgálni a megállapodási lehetőségeket.
Josep Borrell hozzátette: az EU továbbra is elkötelezett abban, hogy segítse és támogassa a feleket a párbeszéd folyamatában.
– Miroslav Lajčak az EU Szerbia és Koszovó közötti párbeszédért felelős különmegbízottja a jövő héten Brüsszelben látja vendégül a két főtárgyalót, hogy folytathassák a megbeszéléseket a megállapodási terv végrehajtásáról, valamint a párbeszéd egyéb kérdéseiről – mondta Borrell. Szavai szerint Belgrádon és Pristinán múlik, hogy konstruktivitást tanúsítsanak, és lehetővé teszik a folyamat előrehaladását.
– Hisszük, hogy ez a saját érdeküket szolgálja, ahogy az európai integrációs törekvéseik érdekét is. Úgy gondolom, hogy Koszovó és Szerbia jövője, valamint mindkét ország jóléte érdekében szükség van a vezetők bátorságára, jövőképére és politikai akaratára. Az Európai Unió kész segíteni minden lépésben ezen az úton – mondta a kül- és biztonságpolitikai főképviselő.
Albin Kurti is megerősítette, Pristina három feltételt szabott. Mint fogalmazott: a megállapodás végrehajtását lehetővé tevő jóakarat szavatolását kértem. Jóhiszeműség és jóakarat nélkül ezt a megállapodást nem lehet végrehajtani – közölte a Telegrafi koszovói portál.
Aleksandar Vučić ugyanakkor kiemelte, a Borrell-lel és Miroslav Lajčakkal folytatott tárgyalásokat követően a háromoldalú párbeszédre nem került sor, mert Kurti nem akart vagy nem mert találkozni a szerb elnökkel. Ennek ellenére sikeresnek ítélte meg brüsszeli látogatását, ugyanis az Európai Unió képviselőivel számos témában sikerült véleményt cserélniük. Kiemelte, az EU képviselői nem állnak el a párbeszéd folytatásától, a főtárgyalókkal keddre kívánnak tárgyalóasztalhoz ülni. Vučić szerint nehéz munka vár rájuk, nagyon összetett tárgyalások ezek, és a Koszovóban élő szerb lakosság helyzete sem irigylésre méltó. Folytatjuk a küzdelmet – fogalmazott az államfő.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az Aleksandar Vučić szerb elnökkel folytatott találkozó után bejelentette, hogy Szerbia és a Nyugat-Balkán jövője az Európai Unióban van.
Várhelyi Olivér, az Európai Unió bővítésért felelős biztosa a saját közösségi oldalán számolt be arról, hogy a szerb államfővel a 3. klaszter megnyitásának lehetőségeiről beszélt, amely a versenyképességre és az inkluzív növekedésre, valamint a reformmenetrend véglegesítésére vonatkozik.