Már két évtizeddel korábban is jól látták a vajdasági önkormányzatok és magyarországi megyék szakértői azt, milyen kihívások várnak ránk a jövőben, értékelte tegnap Újvidéken egy új IPA-projektum nyitókonferenciáján Juhász Bálint, a vajdasági parlament elnöke. A klímaváltozás és extrém időjárási körülmények együttes kezelésének fejlesztése az integrált vízgazdálkodás révén – ADAPTisa a neve annak a Magyarország és Szerbia közötti Interreg–IPA projektumnak, amelynek a célja innovatív, digitális szolgáltatásoknak a bevezetésével szavatolni a vízgazdálkodást a Tisza folyón.
A projektum célja figyelemmel kísérni az aktuális helyzetet, védelmi intézkedéseket határozni meg, javítani a felkészültséget a nem várt nehéz körülményekre egy olyan közös platformon, amely minőségibb kommunikációt, összehangoltabb reakciókat tesz lehetővé. A projektum értéke 1,42 milliárd euró, ebből 1,21 milliárdot, vagyis az összeg 85 százalékát az Európai Unió finanszírozza majd az említett határon átnyúló együttműködési program költségvetéséből. A projektum főpartnere az újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara, de az Európai Ügyek Alap, a Szegedi Tudományegyetem, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, a Vajdaság Vizei Közvállalat is annak kivitelező partnere.
Az újvidéki Tudományos-Technológiai Parkban tartották meg tegnap a projektum nyitókonferenciáját, melyen Juhász Bálint, a tartományi parlament elnöke kifejtette, ez az esemény is bizonyítéka annak, hogy Vajdaság és a magyar megyék olyan közös projektumok tervezésébe, kidolgozásába kezdtek mintegy két évtizede, amelyeknek a megvalósítása ma egyértelmű haszonnal jár, s melyet támogat az EU is. A Tiszán megvalósuló vízgazdálkodás a mai világban, amikor mindenütt a klímaváltozás negatív hatásaival kell szembenézni, tudományos, technológiai és biztonsági szempontból is jelentősnek számít, a folyó tizenkét vajdasági önkormányzat területén halad át, ezekben 170 ezren élnek, ami a vajdasági népesség mintegy kilenc százalékát jelenti, ismertette. Vajdaság már régóta építi az „együttműködés szélmalmait” a határ menti régiókkal, értékelte, majd hozzátette, csakis sikerhez vezethetett az elmúlt 17 év tevékenysége, a magyar megyék és vajdasági önkormányzatok csapatainak szakszerű, komoly és felelősségteljes munkája a közös célokat szolgáló kezdeményezéseken, állapította meg. Ezeknek a projektumoknak a kivitelezési ideje az elmúlt 17 év távlatát alapul véve átlag hat évben állapítható meg, számolt be a tartományi házelnök. Juhász Bálint közölte, az aktuális projektum az elmúlt százötven évben jegyzett mérnöki törekvések folytatásának tekinthető, azóta dolgoznak egy árvízvédelmi gátrendszer kiépítésén, hiszen a Tisza tavasszal mintegy 100 kilométernyi partszakaszát önti el évről évre.
– A két közösség közötti politikai, gazdasági, tudományos és kulturális kapcsolatokat mélyen megőrizte a társadalomtörténet és az emlékezet. A politikai körülmények változása ellenére is fennmaradtak, mert a kapcsolatokat építő és megújító embereket ugyanaz a minőség jellemezte, mint ami a jelenlegi határon átnyúló közös együttműködési projektumok megalkotóit is jellemzi, ez pedig a kitartás – fejtette ki beszédében Juhász Bálint.
Örömének adott hangot a helyszínen prof. dr. Branko Markoski tartományi felsőoktatási és tudományos kutatásügyi titkár is, amiért az ADAPTisa összekapcsolja majd a vajdasági és magyarországi kutatókat, az újvidéki és szegedi egyetem szakértőit, a vízgazdálkodással foglalkozó határon inneni és túli vállalatokat.
– A két ország évtizedek óta a kölcsönös bizalmon, barátságon és a fejlődés közös vízióján alapuló kapcsolatokat építi az élet és a munka minden területén. A két ország kiváló együttműködése kiterjed a tudományos kutatómunkára és az intézmények összefogására is. Az általunk folytatott határon átnyúló együttműködés nem csupán formális keretnek számít, hanem élő és dinamikus kapcsolat ez, amely számtalan fejlődési lehetőséget ad – értékelte a tartományi titkár.
Prof. dr. Srđan Kolaković, a Tudományos-Technológiai Park igazgatója és Olivera Tanacković, az Interreg–IPA Magyarország–Szerbia közös titkárságának menedzsere is eredményes és hasznos együttműködésre számít a megkezdett projektum kapcsán, hangzott el beszédeikben.
Nyitókép: Juhász Bálint: Vajdaság már hosszú ideje fókuszál a határ menti régiókkal való együttműködés elmélyítésére (Ótos András felvétele)