Magyarkanizsa önkormányzata továbbra is támogatja a mezőgazdasági termelőket és hétfőn délelőtt a városháza dísztermében kötöttek szerződést a nyertes pályázókkal. Ezen a kiíráson az önkormányzat közel 7,8 millió dinár értékben támogatta minőségi tenyészállatok és öntözőrendszerek beszerzését.
Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa község polgármestere elmondta, az önkormányzat minden évben kiírja a termelők részére a pályázatot és ezúttal 32 személlyel kötöttek szerződést, de számos pályázat még nem zárult le a község területén.
– Néhány mezőgazdasági támogatási kiírásunk november 15-ig van nyitva és még lehet rájuk pályázni. Az önkormányzat ezeket a pályázatokat a mezőgazdasági minisztérium jóváhagyásával írja ki és a lezárásuk és elszámolásuk után konzultálunk a mezőgazdasági civil szervezetekkel is azzal kapcsolatban, hogy változtassunk-e valamin a következő években. Ennek köszönhetően történt meg az, hogy az egyik támogatási vonalunkon 50%-kal megemeltük az összeget a tavalyi évhez képest. Az 5–6 év támogatáspolitikája azt mutatja, hogy a mezőgazdasági termelők számára általában ugyanazok a pályázati kiírások a legnépszerűbbek, gondolok itt a tenyészállatok, az öntözőberendezések és a kapcsolható eszközök beszerzésére. Ha ezekkel a támogatási fajtákkal elégedettek a termelők, akkor az önkormányzat is elégedett – mondta a polgármester.
Milutinović Attila oromi termelő öntözőberendezések beszerzésére pályázott, konkrétan szállító csövekre, csepegtető rendszerre és különböző csapokra.
– Dohánytermesztéssel foglalkozunk és ahhoz kellenek ezek a berendezések. Nagyon nagy segítség ez a támogatás, hiszen a befektetett összeg felét visszakapjuk. Muszáj öntözőrendszereket telepítenünk, mert az eső nem akar esni. Az elmúlt három évben olyan szárazság volt, hogy locsolás nélkül már nem tudunk termelni. A lányomnak is nyitottunk gazdaságot és a tartomány start up pályázata által öntöződobot szereztünk be és a befektetett összeg 90%-át megtérítették. Most már van két öntöződobunk, így a csepegtetőrendszerrel és a plusz csövekkel sokkal nagyobb területet tudunk locsolni a kanálisból, vagy a fúrt kútból. Nagy segítséget jelentenek a pályázatok, hiszen az utóbbi években kedvezőtlen az időjárás a termeléshez. Hatalmas befektetésekkel dolgoznak az emberek, a repró anyagok, a műtrágya és a magok is nagyon drágák, viszont a gabona ára alacsony, így nem térülnek meg a befektetések. A pályázatokkal egyelőre fenntartjuk magunkat, de ez sem tart örökké – mondta a termelő.
Nyitókép: Fejsztámer Róbert polgármesterrel írták alá a szerződéseket a termelők (Fotó: Gergely Árpád felvétele)