2025. január 3., péntek

Továbbviszik életművét

Leleplezték Noszán a Pásztor István-emléktáblát

Pásztor István halála első évfordulója alkalmából leleplezték a Noszai Művelődési Házon a Pásztor István-emléktáblát. Az emlékezés és kegyelet jegyében megszervezett rendezvény a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd ezt követően az alkalmi műsorban a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai léptek fel. Fodor Mirella nyolcadik osztályos diák a Szózatot szavalta el, Túró Adrián szintén nyolcadik osztályos diák Bojtos Zsuzsanna Hallottak napjára című versét adta elő, végezetül pedig Sövény Zolna ötödik osztályos diák csellón Vlagyimir Blok művét adta elő.

Az egybegyűltekhez szólt dr. Pásztor Bálint, Pásztor István fia és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. Pásztor Istvánt nemcsak a családja gyászolja, hanem az egész vajdasági magyar közösség, azok, akiknek a vezetője volt, azok, akiknek az elnöke volt, azok, akik olyan eredményeket köszönhetnek neki, amelyek, mint ahogyan Pásztor István fogalmazott, „nem voltak beleírva a mi életünk forgatókönyvébe”, hangsúlyozta Pásztor Bálint. A Pásztor István személyéhez köthető intézkedések, kezdeményezések és programok közül példaként emelte ki a nemzeti tanácsok jogállását, a gazdaságfejlesztést, a magyar–szerb történelmi megbékélést, amely végül stratégiai partnerség formájában teljesedett ki, továbbá a kisközösségek fejlesztési elképzeléseinek a felkarolását. „Mindezt neki köszönhetjük a 2007 és 2023 közötti időszakból, de az azt megelőző esztendőkből is, amikor a tartományi kormány tagjaként teljesített szolgálatot” – hangsúlyozta Pásztor Bálint.

(fotografija Edvarda Molnara)

Molnár Edvárd felvétele

– Akik kicsit közelebbről ismerték, tudták, hogy Széchenyi István volt a reformkor azon személyisége, akire a leginkább felnézett. Nem véletlen, hogy a VMSZ elnöki irodájában egy Széchenyi és egy Deák-festmény van, a legnagyobb magyar és a haza bölcse. Mindig azt tartotta követendő példának, ahogy Széchenyi gondolkodott, hisz Széchenyi tudta, hogy a nemzet felemelkedése csak abban az esetben lehetséges, ha, ahogyan azt ma mondanánk, fejlesztjük az infrastruktúrát és méltó életkörülményeket biztosítunk a magyaroknak. Széchenyi a reformkorban utakat és hidat épített, Dunát szabályozott, Európában már meghonosodott fejlesztéseket hozott Magyarországra. Pásztor István is hasonlóképpen végezte a munkáját azokban az esztendőkben, amikor ennek a közösségnek az érdekében élte a mindennapjait. Soha nem a saját egészségét vagy a családjának és hozzátartozóinak az érdekeit tartotta elsődlegesnek, hanem a közösség érdekeit és azok érvényre juttatását. Fivéremmel ezt nagyon korán észrevettük és elfogadtuk, tudtuk, hogy ez így van rendjén, hisz ki más csinálta volna, ha ő nem csinálta volna!? – osztotta meg gondolatait az emlékezőkkel Pásztor Bálint.

A VMSZ elnökének szavai szerint mindannyiuknak feladata továbbvinni Pásztor István életművét. Rámutatott, éppen ezért örvendetes, hogy két nappal ezelőtt Csúrogon sikerült megismételni a 2013-as közös szerb–magyar államelnöki főhajtást a második világháború ártatlan szerb és magyar áldozatai előtt.

Pásztor Bálint külön köszönetet mondott a noszaiaknak, amiért kezdeményezték a Pásztor István-emléktábla elhelyezését. Rámutatott, ez a 150 lelket számláló település Pásztor István állhatatosságának és szívósságának köszönhetően rendelkezik egy 80 millió dinár értékű művelődési házzal. „A noszaiak tudják, hogy szomszédnak szólította őket, és valóban így tekintett a helyiekre, hiszen több mint 20 évig volt ennek településnek a lakosa” – hangsúlyozta Pásztor Bálint.

Az emléktáblát Pásztor Bálint és Pásztor Ábel leplezték le. Nem ez az első Pásztor István-emléktábla Vajdaságban, idén március 16-án Tiszaszentmiklóson avattak a VMSZ harmadik elnöke tiszteletére emléktáblát.

A cikkünkhöz tartozó galériát itt tekinthetik meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele