2024. november 23., szombat

Gazdátlan felforgatók

Megemlékezés vagy vandalizmus volt a tragédia ihlette újvidéki megmozdulás?

Erőszakos tüntetők vagy a hatalom által „beillesztett” rendbontók? – ez lett a legfontosabb kérdés a kedd esti újvidéki, ellenzéki pártok és civil szervezetek által szervezett, a vasútállomási tragédia áldozatainak emléket állító, egyes források szerint több tízezres tömeget megmozgató tiltakozás kapcsán. A hatalmi pártok tisztségviselői elítélték a vandalizmust, a Szerb Haladó Párt Felszabadulás sugárúti székházának és a városházának a rongálását, vörös festékkel való megdobálását, az ablakok betörését, az ellenzék azonban azt állítja, ezért nem az általuk békés megmozdulásra invitált tömegek felelősek, hanem azok a provokátorok, akiket a hatalom korábbi ellenzéki tüntetések során is felforgató akciókra használt. Az újvidéki Alapfokú Ügyészségnek és Felső Ügyészségnek a meghagyására kilenc személyt tartóztattak le a rendontások miatt – közölte tegnapi közleményében a két igazságügyi intézmény.

Hat személyt nyilvános eseményen elkövetett garázdasággal, egyet más tulajdonában álló vagyon megkárosításával, egyet hivatalos személy ellen elkövetett támadással, egyet pedig általános veszély előidézésével vádolnak. Az ügyészségek arról is tájékoztatták a nyilvánosságot, hogy a Szerb Köztársaság tekintélyének megsértéséért vádolt személyt (zászló meggyalázása) még keresik, ahogyan olyan további személyeket is, akik erőszakot alkalmaztak hivatalos személyek ellen.

JÓL ISMERT ELLENZÉKI HAZUGSÁG?

A Pink kereskedelmi televíziónak adott nyilatkozatában Ana Brnabić, a képviselőház elnöke megerősítette azokat a korábbi ellenzéki bejelentéseket, melyek szerint a rendőrség a megmozdulásokat követően bekísérte Goran Ješić volt inđijai polgármestert, a tartományi kormány demokrata párti korábbi alelnökét is, mert, mint mondta, ittas állapotban bántalmazta a rendőröket, és kilétét igazoló dokumentumokat sem tudott felmutatni ezt követően. Mint mondta, az expolgármester be akart avatkozni, amikor a rendőrök letartóztatták az egyik fiatalt, aki fáklyát dobott a városháza épületébe. Ana Brnabić elítélte az újvidéki rendbontásokat, azt mondta, megemlékezés helyett erőszakos cselekedetek végrehajtásává vált a kedd esti esemény, az ellenzéket pedig azzal vádolta meg, hogy megijedt Aleksandar Vučić államfőnek attól az ajánlatától, melyben referendum kiírását ajánlotta fel arról, hogy maradjon-e köztársasági elnök a tragédiát követően is. Elmondta, hogy nem hisz az ellenzék meséiben, melyek a kívülről beszivárogtatott rendbontókról szólnak, mert, mint mondta, korábban már bebizonyosodott, hogy miután erről beszél az oppozíció, követeli ezeknek a „külső elemeknek” a szabadon engedését. A házelnök elmondta, a rendőrség mindvégig tartózkodó maradt a tüntetésen és rendbontás során, mert nem szerették volna, ha áldozatot csinál az ellenzék a támadókból. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem állítanak minden bűnelkövetőt az igazságszolgáltatás elé – értékelte már a parlamentben megtartott tegnapi sajtótájékoztatóján.

JÓL ISMERT HATALMI FORGATÓKÖNYV?

Korántsem értett egyet a képviselőház elnökének kijelentéseivel Marinika Tepić, az ellenzéki Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke, aki maga is részt vett az újvidéki tiltakozáson. Mint mondta, sokat mond el a helyzetről az, hogy a rendbontók azonnal felhagytak tetteikkel, amikor kiderült, hogy Vučić Újvidékre érkezett. Információi szerint ezek a személyek ugyanis „megrendelt, kívülről bedobott elemek” voltak az esti tüntetésen. Arról is beszámolt, hogy az SZHP Felszabadulás sugárúti székháza előtt felismerte azokat a férfiakat, akik Branko Malovićhoz köthetők, ugyanis ez a személy felelt korábban a szavazók költöztetéséért – fejtette ki Tepić az N1 hírtévének nyilatkozva. Arról is beszélt, hogy a zászlót senki sem „támadta meg”, az újvidékiek éppen azért távolították onnan el, hogy ne érje bántódás. A tisztességes emberek nem létrákkal és vödrökkel érkeztek a sétára – húzta alá. Božo Prelević ügyvéd, korábbi belügyminiszter is úgy értékelte, hogy az újvidéki események a korábbiak leképeződésének számítanak, a rendőrség sohasem tartóztatja le azokat, akik védőmaszkban, eltakart arccal rendetlenkednek az efféle megmozdulásokon. Megítélése szerint a maszkírozottak adnak alapot a későbbi leszámolásokhoz.

ILYEN GYÁSZ NEM LÉTEZIK

Az újvidéki eseményekkel kapcsolatban Siniša Mali pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes azt mondta, az ellenzék ismét egy tragédiát használt ki arra, hogy politikai hasznot szerezzen magának, viselkedése romboló, a Szerbia iránti gyűlöletet jeleníti meg. Az általuk megemlékezésnek nevezett összejövetel a közvagyon károsításával, a városháza ablakainak betörésével, falainak levizelésével, a zászló becsmérlésével végződött – fogalmazott Mali. Hasonlóképpen ítélte el a történteket Nikola Selaković művelődésügyi miniszter is. Szerinte nem létezik olyan gyász és bánat, amelyik zászlótépkedéssel nyilvánítható ki. A vandálok – értékelte – egy műemléket károsítottak voltaképpen meg, így harcol az ellenzék Szerbiáért.

Újvidéken több tízezren vonultak a Felszabadulás sugárúton, majd haladtak később a központ felé (Dávid Csilla felvétele)

Újvidéken több tízezren vonultak a Felszabadulás sugárúton, majd haladtak később a központ felé (Dávid Csilla felvétele)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az újvidéki városháza bejárati része tegnap délután is az előző esti események nyomairól árulkodott (Ótos András felvétele)