2024. november 23., szombat

Fényt deríteni a tragédia okára

Újabb kijelentések taglalják a vasútállomás bejárati védőtetőjén végzett állítólagos beavatkozásokat

Még több illetékesnek kell politikai felelősséget vállalnia az újvidéki vasútállomási tragédia miatt, melynek során a bejárat feletti védőtető leomlásakor 14-en vesztették életüket, jelentette ki pénteken Aleksandar Vučić szerb államfő. Számára mégis a leglényegesebb a bűnvádi felelősség megállapítása a történtek kapcsán, valamint az, hogy nyilvánossá tegyenek minden olyan iratot, amely a vasútállomáson végzett munkálatokra vonatkozik. Rendkívül jelentős, hogy minden teljesen átlátható, érthető módon történjen és egyértelműen kiderüljön, mi okozta a szerencsétlenséget. Közölte azt is, hogy az államnak most mindenben segítenie kell az áldozatok családjait. Ezek az emberek méltóságteljesen fogadták a tragédia hírét, ami nem mondható el egyes politikusokról, akik minden egyes tragédiában lehetőséget látnak saját maguk számára. Elmondta, hogy a keddi újvidéki tüntetésen, amelyen egyesek rendbontást hajtottak végre, nagyjából egymillió eurós kár keletkezett. Ezt az összeget minden bizonnyal a tartományi kormány állja majd, hogy ne legyenek gondjai a városi önkormányzatnak, a köztársasági költségvetés segíti a hiány pótlását.

NINCS VÁLTOZÁS

Pénteken sem tudott biztató hírekkel szolgálni a három sérült állapotával kapcsolatban a Vajdasági Klinikai Központ megbízott igazgatója. Dr. Vesna Turkulov a médiának elmondta, hogy mindhárman változatlanul továbbra is életveszélyes állapotban vannak, állandóak a vizsgálatok, orvosi konzílium ülésezik naponta többször, s folyamatosak a döntések a további lépésekkel kapcsolatban.

ÚJABB TILTAKOZÁS

Csütörtökön újvidéki és belgrádi ellenzékiek és szimpatizánsok tiltakoztak az újvidéki ügyészség és bíróság épülete előtt, azért, hogy engedjék szabadon a keddi megmozdulást követően bekísért aktivistákat. Pénteken Maja Popović igazságügyi miniszter elítélte a tiltakozók magatartását, nyomásgyakorlásnak nevezte azt, s kiemelte Goran Ješić demokrata párti politikust, akit szintén előállított, majd csütörtökön szabadon engedett a hatóság, továbbá Marinika Tepić (Szabadság és Igazságosság Pártja) és Dinko Gruhonjić nevét. Kifogásolta, hogy Ješić megnyilvánulásaiban továbbra is jó és rossz bírókra osztja az igazságszolgáltatásban dolgozókat, s olyan nyilatkozatokat tesz, amelyekben annak az elvárásának ad hangot, hogy a „jó” bíróknak szabadon kell engedniük az összes aktivistát.

A SviĆe és a STAV aktivistamozgalmak pénteken estére Újvidéken a Péterváradi híd lezárását jelentették be éjfélig, ekképp követelik a felelősek kézre kerítését és a kormányfőnek, polgármesternek a lemondását.

EZ A LEOMLÁS VALÓDI OKA?

Nemanja Šarović, a Szeretet, Hit, Remény Mozgalom elnöke szerint a védőtető leomlásának oka az volt, hogy a tető rekonstrukciója és a vízszigetelési munkálatok során valaki úgy döntött, a tetőt tartó acélkábelek fölött lévő zuhanásgátló horgonyzók útban vannak, ezért eltávolították azokat. Fotókat is mutatott állításai alátámasztására. Arról beszélnek, közölte, hogy a vasútállomás árnyékolója túlterhelt volt, s az épületnek van-e használatbavételi engedélye, de senki sem beszél a védőtető leomlásának konkrét okairól, fejtette ki, hozzátéve, hogy több évtizedes tapasztalattal rendelkező mérnökökkel beszélt, akik „útmutatást adtak neki a bizonyítékok megszerzéséhez” és többet el is küldtek neki.

MÉGIS DOLGOZTAK A TETŐN?

A közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában pénteken Slobodan Maldini építész cáfolta a hatalmi politikusok és kivitelező cégek azon állításait, miszerint a védőtető nem képezte az épületfelújítási munkálatok részét. Közölte, hogy birtokában van a főprojektum és a kivitelezési engedély is: mindkettő bizonyítja, hogy a védőtetőn igenis dolgoztak a rekonstrukció során. Nem ok nélkül zuhant le a betonszerkezet a felújítást követően, miután hatvan évig ott állt, fejtette ki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Egyesek állítása szerint a rekonstrukció során a védőtetőn is dolgoztak, emiatt válhatott instabillá, majd omlott le (Dávid Csilla archív felvétele)