2024. december 26., csütörtök

Ki tartozik felelősséggel?

Az ellenzék Gašić lemonádását követeli

Nem támogatom Bratislav Gašić lemondását – közölte Ana Brnabić kormányfő, a köztársasági képviselőház tegnapi ülésén, amelyen a képviselők a belügyminiszter felelősségéről nyitottak vitát a május elején történt két tragédia fényében. Brnabić szerint a kormány lemondásáról szó lehet, de azt követően nem lesz ideiglenes kormány, hanem kiírják az előrehozott választásokat, hiszen csak így tudják az ellenzékkel összemérni politikai erejüket, semmiképpen sem az utcán. Új kormányt csakis demokratikus módszerrel lehet alakítani.

Gašić lemondását az ellenzék kezdeményezte, a javaslatot pedig Miroslav Aleksić, a Néppárt képviselője terjesztette be. Hangsúlyozta, nem azt állítják, hogy ő a felelős a történtekért, viszont felelősséggel tartozik azért, hogy egy gyerek meggyilkolta az osztálytársait, illetve hogy egy másik fiatal gépfegyverrel lövöldözött és találomra gyilkolt. Aleksić szerint mindkét tragédia a jelenlegi hatalom politikájának következménye. A 11 éve tartó erőszakos retorika, az országos frekvenciával rendelkező televíziók műsorainak tartalma vezetett oda, hogy az erőszak normálissá vált, hogy egy kiskorú lőpályán gyakorolhatott, hogy évek óta nincs kinevezett rendőrfőnök... Kiemelte, támogatja, hogy a Belügyminisztérium megszervezte a fegyverek begyűjtését, ám ez nem old meg semmit. Fegyverek mindig lesznek, a történtek előzményeit kellene feltárni. Felszólalása idején az ellenzéki képviselők transzparenseket tartottak fel, részben a koszovói szerbek, részben azoknak a színészeknek a támogatásaként, akik az ellenzék szervezte erőszakmentes Szerbiát célzó tüntetést támogatják, és akik emiatt a hatalmi párt politikusainak célkeresztjébe kerültek.

Brnabić azzal vádolta politikai ellenfeleit, hogy a tragédiát politikai poénszerzésre használják fel. Kiemelte, elítél minden erőszakot, azt is, amit az ellenzéki tüntetéseken alkalmaznak. Hangsúlyozta, nem hallott egyetlen érvelést sem annak kapcsán, miért kellene a belügyminiszternek lemondani, és nem látja annak lehetőségét sem, hogyan lehetett volna a tömeggyilkosságokat megelőzni, így Bratislav Gašić lemondását sem tartja jogosnak.

Bratislav Gašić rámutatott, 2000 és 2012 között is számos súlyos tragédia történt: 2003-ban, a kormányfő meggyilkolását követően az állam 48 ezer fegyvert gyűjtött be, de ebből csupán 28 ezret legalizáltak. Évekbe tellett, mire a felelősöket előállították. A jelenlegi hatalom megszigorította a fegyvertartási engedélyek kiadását. A 3 millió 200 ezer töltény és 93 ezer fegyver és robbanószerkezet átadása egy hónap alatt hatalmas eredménynek számít, ahogy a fegyverszekrények iránti érdeklődés növekedése is. Mindez a miniszter szerint arra utal, hogy felelősségteljes fegyvertartókról van szó. A rendőrség emellett folyamatosan végzi a munkáját, a bűnszervezetek leleplezésével több ezer fegyvert foglalt le a közelmúltban is.

Pásztor Bálint felszólalása során közölte, hogy a VMSZ-frakció nem támogatja a belügyminiszter leváltását, azaz támogatja őt és a kormányt is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az ellenzéki képviselők transzparenseket tartottak fel a koszovói szerbek, és azon színészeknek a pártfogásaként, akik az ellenzéki tüntetést támogatják, s emiatt a hatalmi párt politikusain