A kormány a legmegfelelőbb megoldást keresi arra, hogy az áradások okozta károkat megtérítse, különös tekintettel a mezőgazdaságban keletkezett károkra – jelentette ki Ana Brnabić kormányfő a Ćićevac községben tett látogatása után.
Szerbia-szerte 56 önkormányzatban hirdettek rendkívüli helyzetet, és megkezdték az kiadós esőzések és a megáradt folyók, patakok okozta károk felmérését. Megalakultak azok a munkacsoportok, amelyek az összeírást végzik, hogy ezáltal a kárt szenvedett polgárok minél hamarabb megkaphassák a nekik járó térítést – közölte a Politika napilap.
Brnabić rámutatott, hogy a kárfelméréssel párhuzamosan megkezdték az árvédelmi gátak javítását is, illetve készül a közterületen és középületekben keletkezett károk nyilvántartása is. A kormányfő szavai szerint jelentős károkat vettek nyilvántartásba, amelyek széles körű aktivitást igényelnek az országtól.
– Szerbiában 82 híd sérült vagy semmisült meg teljesen, 22 önkormányzat vízellátó rendszere, 13 csatornahálózata igényel felújítást, több mint 200 helyi út, több mint 750 lakóépület rongálódott meg, legtöbbjük Jagodina területén. Több mint 520 épületen okozott ebben a térségben kárt az áradás. És ez még nem végső összeírás – közölte Brnabić a hétfő délelőtti adatokat, majd nyomatékosította: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a leghatékonyabb módon kárpótoljon.
A kormányfő kiemelte ugyanakkor, hogy sokkal többre lenne szükség a kár megtérítésénél és szanálásánál. A 2014-es áradásokat követő intézkedések meghozták az eredményt, és ez is azt bizonyítja, hogy több pénzt kell fordítani a védelmi rendszerekre. Mint mondta, stabil árvízvédelemre lenne szükség, hogy a jövőben meg lehessen előzni az elmúlt napokban történt súlyos áradásokhoz hasonló eseteket.
Nyitókép: A kragujevaci Klinikai Központ alagsori termeit sem kímélte az áradás (Fotó: Facebook)
Nyitókép: A kragujevaci Klinikai Központ alagsori termeit sem kímélte az áradás (Fotó: Facebook)