Mindenekelőtt az aktuális koszovói válságról nyilatkozott Aleksandar Vučić köztársasági elnök a CNN-nek szerda este. Emlékeztetett, hogy Belgrád a brüsszeli megállapodás minden kitételét alkalmazta, míg Prtistináról ez nem mondható el. Pristinának egyetlen feladata lett volna, ez pedig a koszovói szerb községek megalapítása, ám ezt sem végezte el. Rámutatott, Albin Kurti kormányzásának ideje alatt 353, etnikai indíttatású támadást követtek el a szerbek ellen, annyit, mint Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása óta soha. Csak az idén öt alkalommal lőttek szerb nemzetiségű polgárra, emelte ki Vučić, mondván, a szerbek egyetlen dolgot akarnak, biztonságban élni.
Vučić cáfolta Kurti azon állítását, hogy a koszovói szerbek azért nem vettek részt az északi térségben tartott helyhatósági választásokon, mert Belgrád megzsarolta őket. Az aktuális válság kapcsán elégedettségének adott hangot Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Emmanuel Macron francia elnök reakciója okán.
– Szerbia úgy reagált, hogy közben nem sértett meg egyetlen nemzetközi megállapodást sem. Tiszteletben tartottuk a kumanovói megállapodást, az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozatát, egyetlen katonánk sem lépett Koszovó területére. A NATO koszovói alakulataival eddig kiváló volt az együttműködés, remélem, hogy ez a jövőben is így lesz – fejtette ki Vučić, majd arra kérte a Koszovó északi községeiben élő szerbeket, hogy szülőföldjüket határozottan, ám békésen védelmezzék. Szerbiának tárgyalnia kell az albán féllel, ellenkező esetben nem tudják alkalmazni a megállapodásokat, tette hozzá, valamint abbéli örömének adott hangot, hogy a német–francia rendezési terv eredményeképpen Szerbia vonatkozásában már nem téma Koszovó államiságának elismerése, hiszen a dokumentum a kapcsolatok rendezésére összpontosít.
Valamivel korábban Albin Kurti koszovói miniszterelnök is nyilatkozott a CNN-nek. Megismételte, hogy a koszovói rendőrökre és a KFOR katonáira nem békés tüntetők támadtak, hanem „fasiszta milícia”. Közölte, hogy amíg az „erőszakos csőcselék” a községházák épülete előtt van, addig nem vonulhat vissza az összes rendőr. Azt ugyancsak megismételte, hogy a helyhatósági választásokat a nemzetközi közösség releváns képviselői elismerték, a polgármestereknek ott kell lenniük a munkahelyükön. Kurti elismerte, hogy a megválasztott polgármesterek legitimitása alacsony, ám náluk legitimebb egyelőre nincs, a négy helyi önkormányzat nem maradhat irányítás nélkül, az ellenben lenne a joguralom elvével.
Nyitókép: Aleksandar Vučić (Fotó: Beta)