2024. november 22., péntek

Zelenszkij: Nemsokára támadunk

Volodimir Zelenszkij megígérte, hogy hadserege visszaszerzi az ellenőrzést Ukrajna teljes területe fölött. Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy a csapatok már „készen állnak, de még egy kis időre” van szükség az ellentámadás megindításához. A Wagner zsoldossereg vezére szerint az ukrán erők már megkezdték az offenzívát Bahmutnál, és valós a veszély, hogy bekerítik az orosz katonákat.

Ukrajna az ország teljes területe fölött visszaszerzi az ellenőrzést – üzente Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a BBC-nek adott interjúban és arról is beszélt, hogy az ukrán seregnek „még egy kis időre” van szüksége a régóta várt ellentámadás megindításához. A csapatok, amelyek közül néhányat a NATO-országok képeztek ki, már „készen állnak”, de a hadseregnek még „néhány dologra” szüksége van, többek között (a Nyugat által beígért) páncélozott járművekre.

Olekszandr Szirszkij tábornok, az ukrán földi erők parancsnoka arról számolt be, hogy a Donyeck megyei Bahmutnál sikeres ellentámadásokat hajtanak végre, s helyenként két kilométerrel szorították vissza az orosz csapatokat. Kiemelte, hogy a hírhedt Wagner katonai magánvállalat zsoldosait sok helyen gyengén felszerelt reguláris orosz csapatok váltották fel.

Jevgenyij Prigozsin, a Wagner alapítója elismerte: Bahmutnál megfordulhat a „húsdaráló”, és az ukránok bekeríthetik az ott harcoló oroszokat, akik lőszerhiánnyal küszködnek. Sőt úgy ítélte meg, hogy az ukrán erők már megkezdték az ellentámadást Bahmutnál, és hadműveleteik „sajnos, részben sikeresek”.

Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő „nagyon nehéznek” nevezte az ukrajnai „különleges katonai műveletet”, de szerinte bizonyos célokat sikerült elérniük az elmúlt egy év alatt. Ezek között említette Ukrajna részleges demilitarizálását. A boszniai szerb ATV-nek elmondta: Oroszország lassan cselekszik Ukrajnában, mert „nem háborút” folytat, hanem igyekszik „megóvni az infrastruktúrát és megmenteni az emberek életét”.

Szerinte az orosz haderő súlyos károkat okozott az ellenséges hadigépezetben, s ezután is folytatja a „munkát”. Részben azért – tette hozzá –, mert továbbra is lövik az oroszok ellenőrizte keleti országrészeket. Kijelentette: vissza kell szorítani a kijevi kormányerőket; a fő cél ugyanis a Donyec-medencében élők megvédése.

Peszkov úgy fogalmazott, hogy a Nyugat kényszerítette rá Moszkvát a különleges katonai műveletre, amely Oroszország és Ukrajna konfliktusából indult, ám később belekeveredett a NATO, az Egyesült Államok és több európai ország is. Közölte: „Oroszország túlságosan is nagy ahhoz, hogy így lehessen vele bánni, és túlságosan is erős ahhoz, hogy megadja magát.”

Egyes hírek szerint Oroszország és Ukrajna kapcsolatba lépett a Vatikán által korábban bejelentett „békemisszió” miatt és „bizalmas szinten folynak” a megbeszélések. A TASZSZ szerint Pietro Parolin bíboros, a Vatikán külügyminisztere úgy nyilatkozott, hogy „hisz a békemisszió sikerében”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: demorgen.be