Területeket foglaltak vissza az ukrán erők a Donyeck megyei Bahmutnál. „Csapataink előrenyomulása Bahmut felé a város védelmét célzó támadó akciók első sikere” – írta Olekszandr Szirszkij vezérezredes hétfőn a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. „Az előző napok megmutatták, hogy rendkívül nehéz körülmények között is képesek vagyunk előrehaladni és megsemmisíteni az ellenséget (...) Kevesebb erőforrással harcolunk, mint az ellenség, de képesek vagyunk meggátolni a terveit” – tette hozzá.
Az ukrán hadsereg a múlt héten közölte, hogy a hónapok óta tartó súlyos harcok után megkezdték az orosz erők visszaszorítását Bahmutban és környékén, Moszkva elismerte, hogy erői a várostól északra visszavonultak.
Hanna Maljar védelmiminiszter-helyettes vasárnap azt közölte, hogy az ukrán erők több mint tíz orosz állást foglaltak el Bahmutnál. Tegnap úgy fogalmazott, hogy Bahmutban és környékén továbbra is heves harcok folynak. „Az oroszok nem változtattak a céljaikon. Támadó csapatokat küldenek Bahmut külvárosába” – írta.
A déli frontot illetően az ukrán hírszerzés azt állítja, hogy Herszon és Zaporizzsja megyék megszállt részein az oroszok jelenleg védekezésre rendezkednek be. Mindkét megyében állásaikat erősítik és új erődítményeket építenek. Számukat 152 ezerre becsülik.
ZELENSZKIJ HAZÁJA NATO-TAGSÁGÁT SÜRGETTE
Az ukrán elnök tegnap a Koppenhágában rendezett demokrácia-csúcstalálkozóra küldött videoüzenetében reményét fejezte ki, hogy „kedvező döntés” születik Ukrajna NATO-tagságáról a katonai szövetség júliusi, vilniusi csúcstalálkozóján. „Ideje megszüntetni a legnagyobb biztonsági bizonytalanságot a kontinensen, vagyis jóváhagyni a pozitív politikai döntést a NATO-tagságunkról” – fogalmazott az ukrán elnök.
Volodimir Zelenszkij szerint Finnország NATO-csatlakozása megmutatta, hogy a biztonsági garanciáknak tényleges következményei vannak. A csúcson (ugyancsak videoüzenetben) felszólalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is, aki elmondta, reméli, hogy Vilniusban sikerül megállapodásra jutni egy több éves, Ukrajna NATO-kompatibilitását célzó ütemtervvel kapcsolatban. A program során abban segítenék Ukrajnát, hogy a szovjet időkből örökölt katonai szabványokat, illetve felszerelést a NATO előírásainak megfelelőkkel cserélje le. „Ezen keresztül Ukrajna közelebb kerül a NATO-tagsághoz is” – szögezte le a norvég politikus.
Nagy-Britannia további több száz légvédelmi rakétát és drónt ad át Ukrajnának, de nem készül harci repülőgépek átadására – közölte tegnap Rishi Sunak kormányfő a brit villámlátogatása érkezett Volodimir Zelenszkij, ukrán elnökkel. (London a múlt héten jelentette be, hogy hosszú hatótávolságú, Storm Shadow típusú rakétákkal is ellátja az ukrán sereget.)
Nagy-Britannia új képzési programot is kidolgoz ukrán pilóták számára, ezzel is elősegítve, hogy Ukrajna új, NATO-szabványoknak megfelelő, F–16-os harci gépekből álló légierőt építhessen ki – áll a Downing Street közleményében.
MACRON: OROSZORSZÁG GEOPOLITIKAILAG MÁR ELVESZTETTE A HÁBORÚT
Oroszország geopolitikailag már elvesztette a háborút és egyfajta vazallusi viszonyba kezdett Kínával szemben – vélekedett Emmanuel Macron egy vasárnap este megjelent interjúban „Beszéljünk világosan: nem egy különleges hadműveletről van szó, hiszen Vlagyimir Putyin mozgósításról döntött. Egyébként Oroszország a történelmi szövetségeseiben is kétséget ébresztett. De facto elkezdett egyfajta vazallusi viszonyt Kínával szemben, és elvesztette hozzáférését a Balti-tengerhez, ami kritikusnak bizonyult számára, miután felgyorsította a svéd és finn döntést a NATO-csatlakozásról” – vélte a francia elnök.
„Oroszország geopolitikailag már veszített. Ez két évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt. Oroszország nem nyerheti meg a háborút. És itt rajtunk múlik, hogyan segítjük az ukránokat az ellentámadásban, hogyan készíthetjük elő a biztonsági garanciák kérdését a tárgyalásokra, amelyekre elkerülhetetlenül sor fog kerülni. Én mindig azt mondtam, hogy hosszú távon az európai biztonsági szerkezetnek teljes mértékben biztosítania kell a jövő Ukrajnáját. De azt úgy kell megvalósítani, hogy ne legyen konfrontálódás Oroszországgal, és fenntartható egyensúlyok jöjjenek létre. Ehhez azonban még sok lépésre van szükség” – vélte Macron.
Nyitókép: Volodimir Zelenszkijt Londonba érkezése után helikopterrel vitték Chequersbe, a brit kormányfő (Londontól 65 kilométerre északnyugatra lévő) vidéki rezidenciájára (Fotó: dpa/AP)