A kanadai cseppfolyós földgáz (LNG) „jelentős szerepet" játszhat abban, hogy Németország függetlenné váljon az oroszországi földgázimporttól – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár Torontóban, hivatalos kanadai látogatásának második napján, kedden.
„Azzal párhuzamosan, hogy Németország nagy sebességgel távolodik az orosz energiaimporttól, Kanada lett a kiválasztott partnerünk" – jelentette ki Scholz a torontói német-kanadai gazdasági konferencián.
A német kancellár szerint „Kanada és Németország két, egymáshoz tökéletesen illeszkedő darab abban a globális kirakójátékban, amellyel multipoláris világunkat leírhatjuk". Kanadának szinte határtalanok a lehetőségei arra, hogy a fenntartható energia- és erőforrás-kitermelés területén nagyhatalommá váljon – tette hozzá Olaf Scholz.
A szintén Kanadában tartózkodó Robert Habeck német alkancellár és gazdasági miniszter kedden bejelentette, hogy a két ország lehetséges hajógyártási együttműködésről is tárgyalásokat folytat.
Ukrajnával kapcsolatban a német kancellár biztosította Kijevet, hogy továbbra is támogatni fogják az Oroszország elleni háborúban.
„A nemzetközi közösség sosem fogja elfogadni, hogy Oroszország törvénytelen, imperialista módon próbál elcsatolni ukrajnai területeket" – hangsúlyozta Scholz a Krími Platform elnevezésű online konferencián, amelyen videókapcsolaton keresztül vett részt Torontóban.
„Biztosíthatom Önöket, hogy Németország határozottan ki fog állni Ukrajna mellett mindaddig, amíg Ukrajnának szüksége van a támogatásunkra" – szögezte le.
A német kancellár a konferencián azt is bejelentette, hogy Németország további fegyverszállítmányt küld Ukrajnának több mint 500 millió euró értékben.
Ennek keretében 2023-ban Berlin további három Iris-T légvédelmi rendszert, egy tucat páncélozott szállítójárművet, 20 rakétaindítót, precíziós lőszert és drónelhárító rendszereket küld Kijevnek.
A német parlament költségvetési bizottsága még nem hagyta jóvá ezeket a fegyverszállítmányokat – jegyezte meg a Reuters hírügynökség.
A Krimi Platform nevű online konferencia Ukrajna második olyan erőfeszítése, amellyel a nemzetközi közösség támogatását igyekszik mozgósítani az Oroszország által 2014-ben elcsatolt, fekete-tengeri Krím félsziget visszaszerzése érdekében.