Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, saopštio je u ekskluzivnom intervjuu, koji je dao našem dnevnom listu od 12. aprila, da su on i Viktor Orban, premijer Mađarske, razgovarali – između ostalog – o realizaciji dve značajne investicije koje utiču i na zajednice u rasejanju. Jedna se tiče renoviranja zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika u Temerinu, a druga se tiče kupovine zgrade sedišta Kulturno-umetničkog društva „Egység” u Kikindi.
Što se tiče investicije u Kikindi, prema rečima predsednika SVM-a, oni će kupiti samostan „Školskih sestara naše Gospe”. O ovim novostima razgovarali smo sa Ramonom Tot, predsednicom Kulturno-umetničkog društva „Egység”.
Kako ste primili vest da ćete se uskoro useliti u sopstvenu zgradu?
– Kulturno-umetničko društvo „Egység” – odnosno Mađari u Kikindi – do sada nije imalo svoje sedište, pa je ova vest izazvala veliku radost i među članovima i među građanima. Međutim, to ne znači da ćemo napustiti naše sadašnje sedište, gde su se poslednjih godina dešavale brojne renovacije i adaptacije. U ovoj zgradi se nalazi pozorišna sala u zatvorenom, koje redovno koristimo za probe, predstave i razne događaje. Ovde su bile smeštene i izložene knjige iz mađarskog odeljenja Narodne biblioteke „Jovan Popović”, kao i spomen-ploča Lajoša Košuta. Stoga ova zgrada ostaje važan deo našeg funkcionisanja.
Šta ova mogućnost predstavlja za udruženje?
– Za nas je ova mogućnost velika prekretnica i ostvarenje jednog sna. Posedovanje zgrade ne znači samo sigurnost i stabilnost, već i mogućnost da se planira slobodnije, smelije i dugoročnije. Želimo da stvorimo mesto koje može biti pravi dom za kulturni život Mađara iz Kikinde, gde članovi zajednice rado dolaze, gde mogu da se sastaju, stvaraju i slave. Ova nekretnina nam daje mogućnost da proširimo naše aktivnosti, pokrenemo nove programe, dosegnemo nove ciljne grupe, pa čak i da postanemo finansijski samostalni. Time ne samo da jačamo svoj kulturni život, već možemo i da zadržimo radna mesta, pa čak i da otvorimo nova. Naš sopstveni prostor jača naš identitet, čini nas vidljivijima u gradu i pomaže budućim generacijama da se povežu sa ovom zajednicom.

Ramona Tot, predsednica Kulturno-umetničkog društva „Egység” u Kikindi (fotografija Hajnalke Vidač)
O kakvim adaptacionim planovima biste želeli da govorite u slučaju nove zgrade sedišta?
– Kako je naveo i dr Balint Pastor, predsednik SVM-a, novi objekat će biti pogodan za održavanje programa, manifestacija, pozorišnih predstava, proslava i koncerata na otvorenom i u zatvorenom. Tako ovaj objekat zaista može da postane važan bastion mađarske zajednice u Kikindi, kao i celom severnom Banatu. Želeli bismo da napravimo binu na otvorenom gde bismo mogli da organizujemo živopisne kulturne programe od proleća do jeseni. Renoviranjem zatvorenih prostora, moći ćemo da obezbedimo i smeštaj za naše goste i kampere. Naš dugoročni cilj je da ova zgrada osnaži rad udruženja ne samo iz kulturnog, već i iz ekonomskog aspekta: da pomogne pri finansijskoj samostalnosti, da doprinese da četiri zaposlena ovde rade, pa čak i da se tim proširi. Sve ovo znači stvaranje jednog prostora zajednice koji služi očuvanju mađarskog identiteta, osećaja pripadnosti, kao i iskustvu kulturne raznolikosti.
Zašto je ova zgrada važna za mađarsku zajednicu u Kikindi?
– Ova zgrada ima veći značaj od jedne obične nekretnine, pošto će ona biti mesto od simboličnog i praktičnog značaja za mađarsku zajednicu u Kikindi. Tokom proteklih osam decenija, naša zajednica je učinila mnogo da očuva i razvija svoju kulturnu baštinu, ali nam je uvek nedostajalo mesto koje bi smatrali našim. Sada konačno imamo priliku da ne samo nastavimo sa našim aktivnostima, već i da stvorimo dom u kome će mađarska reč, kultura i društveno iskustvo imati trajno prisustvo. Ova zgrada će biti simbol opstanka i osnaživanja – ne samo za sadašnju, već i za buduće generacije.
Mađarska zajednica u Kikindi i rukovodstvo Kulturno-umetničkog društva „Egység” duguju veliku zahvalnost Savezu vojvođanskih Mađara, Nacionalnom savetu mađarske nacionalne manjine, a na kraju, ali ne i manje važno, premijeru Mađarske. Posebnu zahvalnost dugujemo dr Balintu Pastoru i Arpadu Fremondu, koji su, nakon samo kratkog razgovora, odmah prepoznali važnost da je mađarskoj zajednici u Kikindi najzad potrebno jedno sopstveno sedište. Zvanično delujemo kao registrovano udruženje već 80 godina, a zapravo se mađarski kulturni život u Dositejevoj ulici odvija već više od 120 godina. Zgrada „Školskih sestara naše Gospe” oduvek je bio bitan intelektualni i društveni prostor u gradu. Bilo im je veoma važno da zgrada ostane u rukama Mađara – u rukama zajednice koja ceni nasleđe, neguje prošlost i svesno gleda u budućnost. Dirljivo je i časno što su nam se prvi obratili oko prodaje zgrade i ponudili fer uslove, izražavajući time poštovanje prema našoj zajedničkoj prošlosti. Sigurna sam da će zgrada dobro služiti mađarskoj zajednici u Kikindi, a mi ćemo učiniti sve da na dostojanstven način očuvamo nasleđe koje su nam časne sestre ostavile. Njihova imena, njihov rad i njihov duh živeće unutar ovih zidova – na svakoj manifestaciji, u svakom dečjem osmehu, u svakoj izgovorenoj mađarskoj reči.

Nyitókép: Nasuprot sadašnje zgrade Kulturno-umetničkog društva „Egység” nalazi se samostan „Školskih sestara naše Gospe” u Kikindi (fotografija Hajnalke Vidač)