Az orosz haderő elrettentése végett a hidegháború befejezése óta eltelt időszak legnagyobb hadgyakorlatára készül Európában a NATO. Rob Bauer tengernagy szerint a NATO-tagállamok fegyveres erői felkészültek arra, hogy kitör a háború Oroszországgal, és a civil lakosságnak is készen kell állnia egy olyan (fegyveres) konfliktusra, amely jelentős változást igényel az életükben.
A NATO csaknem kilencvenezer katonát mozgósít az orosz haderő elrettentése céljából – jelentette ki Christopher Cavoli tábornok, a szervezet európai erőinek főparancsnoka. A katonák a Steadfast Defender 2024 fedőnevű hadgyakorlaton vesznek részt, amely a jövő héten kezdődik és májusig tart, a műveletben mind a 31 tagország részt vesz, és támogató tagként Svédország is.
A hidegháború befejezése óta nem látott intenzitású NATO-hadgyakorlattal kapcsolatban a tábornok megjegyezte: „A Steadfast Defender 2024 demonstrálja egységünket, erőnket és eltökéltségünket értékeink és a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelmében”.
Rob Bauer holland tengernagy, a NATO katonai bizottságának elnöke ehhez annyit fűzött hozzá Brüsszelben, hogy Oroszország legutóbbi támadásai Ukrajnában pusztító hatásúak, de katonailag nem hatékonyak. „Jelentős katonai sikereket látunk ugyanakkor az ukrán oldalon. Több mint 300 ezer az elesett orosz fegyveresek száma, az ukrán erők több ezer ellenséges harckocsit és páncélozott járművet, s több száz repülőgépet semmisítettek meg, továbbá felszabadították elfoglalt területeik ötven százalékát” – mutatott rá.
Megerősítette, hogy a szövetség továbbra is támogatja az ukrán védelmet.
Másra is felhívta a figyelmet, s közölte: a NATO-országok fegyveres erői felkészültek arra, hogy kitör a háború Oroszországgal, ám a civil lakosságnak is fel kell készülnie egy olyan konfliktusra, amely jelentős változást igényel az életükben.
Nem törvényszerű, hogy békében élünk. „És ezért mi (a NATO-erők) készülünk egy konfliktusra Oroszországgal. Fel kell fogni, hogy nem lehet mindent előre eltervezni, és nem lesz minden csodálatos a következő húsz évben” – vélekedett a tengernagy, aki ezzel arra utalt, hogy hiába nem akar egyik oldal se NATO–orosz háborút, az mégis megtörténhet egy nem várt esemény miatt.
A háború kiterjedésének veszélyére figyelmeztetett a német védelmi miniszter is. Boris Pistorius közölte: az Oroszország és Ukrajna közötti fegyveres konfliktus más országokra is átterjedhet. „Szinte naponta érkezik fenyegetés a Kremlből, legutóbb ismét a balti államokat fenyegették meg” – fogalmaz Pistorius a Tagesspiegel napilapban pénteken megjelent cikkében. Szerinte számolni kell azzal, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egy nap akár meg is támadhat egy NATO-országot.
Az oroszok állítólag egy nagy offenzívára készülnek az ukrajnai fronton. Kijevben úgy vélik, a támadás egyik célpontja Kupjanszk lehet. Napok óta heves harcok dúlnak Avgyijivka környékén is, ahol többször is összecsapott az orosz és az ukrán gépesített gyalogság.
Az ukránok másutt ellentámadásokkal válaszoltak az orosz rohamokra. A helyi hatóságok az orosz megszállás alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók több településéről jelentettek ukrán tüzérségi és dróntámadást.
Az oroszországi Brjanszk megyére drónokkal mértek csapást az ukrán erők. A légvédelem által lelőtt harci eszközök darabjai olajtároló raktárra zuhantak Klinci településen, majd tüzet okoztak, amit sikerült eloltani. Belgorod megyét is lőtték, ahol egy nőt repeszek sebesítettek meg.
Nyitókép: Beta/AP