2025. január 15., szerda

A svéd rendőrség szabotázs gyanújával indított vizsgálatot a balti-tengeri kábeleken keletkezett károk miatt

A svéd rendőrség szabotázs gyanújával indított vizsgálatot a két balti-tengeri kábelen keletkezett károk miatt – közölték kedden a stockholmi hatóságok.

A rendőrség, illetve az illetékes svéd ügyész, Henrik Söderman ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy ugyan jelenleg az ügyet szabotázsakcióként kezelik, ez idővel azonban még változhat. Söderman hangsúlyozta azt is, hogy jelenleg még a nyomozás elején tartanak.

Carl-Oskar Bohlin svéd polgári védelmi miniszter a TV4 helyi hírtelevíziónak elmondta, hogy a svéd haditengerészet, illetve parti őrség hajótevékenységet regisztrált az incidensek idején és helyén.

Hétfőn meghibásodás lépett fel a Finnországot Németországgal összekötő, a tengerfenéken futó Cinia C-Lion1 vezetéken, ami miatt az optikaiszálas kábelen lebonyolított távközlési kapcsolatok megszakadtak. Az üzemeltető vállalat szerint a kábel külső behatásra, például egy tengerfenéken végigszántó horgony vagy halászháló miatt szakadt meg. A svéd SVT hírügynökség pedig arról számolt be, hogy a stockholmi hatóságok vizsgálódnak egy másik, a Litvánia és Svédország között futó, Arelion nevű távközlési kábelen keletkezett károk ügyében is.

Boris Pistorius német védelmi miniszter Brüsszelben, az EU-tagállamok védelmi minisztereinek tanácskozására érkezve arról beszélt, hogy ez az incidens „világosan jelzi, hogy valami történik." „Senki sem hiszi, hogy ezeket a kábeleket véletlenül vágták el. Tehát anélkül, hogy pontosan tudnánk, ki tette, arra kell következtetnünk, hogy szabotázsakció történt" – jelentette ki.

Pistorius finn hivatali partnere, Antti Häkkänen visszafogottabban nyilatkozott, mondván egyelőre nem kíván találgatni a kábeleken keletkezett károk ügyében. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy egyelőre a nyomozás azon komoly felvetés alapján folyik, miszerint egy külső szereplő behatására keletkeztek a károk. Häkkänen, akit a finn STT hírügynökség idézett, elmondta, hogy a vizsgálatok több mindenre kiterjednek, mint egy természeti csapás esetében.

„Nem tudjuk ezeket az incidenseket senkinek sem tulajdonítani. Felelőtlen lenne részemről ezt – mondjuk incidenst vagy balesetet, vagy nevezzük bárminek, – valakinek tulajdonítani. Ezzel olajat öntenénk a tűzre. Nem ez a szándékom" – húzta alá Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő Brüsszelben.

„Biztosan nem zárhatjuk ki a szabotázst, mert már korábban voltak figyelmeztető jelek. nem ez lenne az első eset, s ebben nem volna semmi új" – hangoztatta Gintautas Paluckas, a miniszterelnöki tisztség várományosa Litvániában.

A litván haditengerészet közölte, hogy a történtek nyomán fokozta a járőrtevékenységet a balti ország felségvizein.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: pixabay.com