A tavalyi évben az Európai Unióból származó hulladék kivitele azokba az országokba, amelyek nem tagjai a közösségnek, elérte a 32,7 millió tonnát – írja a B92 hírportál.
Az Eurostat adatai szerint ez a növekedés 75 százalékos 2004 óta. A másik oldalról nézve pedig az Unión kívüli országokból származó hulladék beszállítása az EU-ba 10 százalékkal csökkent 2004 óta, vagyis 2020-ban mintegy 16 millió tonnát tett ki.
Törökország jelenti az elsődleges célpontot az EU-ból történő hulladékkivitel terén, az előző esztendőben ugyanis 13,7 millió tonnát szállítottak az országba, amely háromszor több, mint 2004-ben.
A második célpont India, amely közel 2,9 millió tonna szemetet fogadott az unióból a tavalyi év során. Az elmúlt években Pakisztán egyre nagyobb mennyiséget fogad be az EU-ból, amely abból is látszik, hogy 2004-ben még ez a szám 0,1 millió tonna volt, tavaly pedig elérte az 1,4 millió tonnát.
Érdekesnek számít az az adat is, miszerint az unióból Kínába szállítandó hulladék mennyisége 2009-ben mért 10,1 millióról 2020-ban 0,6 millió tonnára csökkent.
A vas- és papírhulladék mellett az Unióból a legtöbb exportált szemetet a műanyag jelenti, majd ezt követi a réz, az aluminium és nikkel. A behozatali hulladékot illetően a vas és a papír mellett a fa, valamint az egyébnek titulált szemét jelenti, emellett a réz, az aluminium és a nikkel következik a sorban.