2025. január 22., szerda

Az EU elfogadta a klímasemlegességre és a digitalizációra összpontosító programját

Az Európai Bizottság elfogadta az unió új kutatási és innovációs programjának, a Horizont Európának az első stratégiai tervét, amely a vonatkozó tevékenységek támogatásával kívánja biztosítani a klímasemleges Európa megteremtését, valamint a digitális korra való felkészülést – közölte az uniós bizottság hétfőn.

A Horizont Európa program, amely 95,5 milliárd eurós költségvetéssel rendelkezik a következő négy évben, stratégiai irányvonalakat határoz meg a megvalósítani kívánt kutatási és innovációs beruházásokhoz.

A tervek között szerepel a nyitott stratégiai autonómia előmozdítása a kulcsfontosságú digitális, alap- és a kialakulóban lévő technológiák, ágazatok fejlesztése terén betöltött vezető szerep révén. Helyre kívánja állítani Európa ökoszisztémáit és biodiverzitását, támogatni kívánja a természeti erőforrásokkal folytatott fenntartható gazdálkodást, továbbá el kívánja érni, hogy Európa legyen az első digitalizált, körforgásos, klímasemleges és fenntartható gazdaság.

A stratégiai terv ezenkívül meghatározza a Horizont Európa keretében támogatni kívánt társfinanszírozott és közös programozású európai partnerségeket és uniós küldetéseket. A partnerségek olyan kritikus területekre terjednek ki, mint az energia, a közlekedés, a biodiverzitás, az egészségügy, az élelmiszeripar és a körforgásos gazdaság. Célokat tűz ki az európaiak mindennapi életét meghatározó olyan globális kihívások kezelésére, mint a rák elleni küzdelem, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, az óceánok védelme, a városok zöldebbé tétele, valamint a talaj egészségének és az élelmiszer-ellátásnak biztosítása. A különböző tudományágakon és szakpolitikai területeken átívelő eszközök széles skáláját alkalmazó uniós prioritások kutatási kezdeményezéseken, szakpolitikai intézkedéseken, vagy akár jogalkotási kezdeményezéseken keresztül is foglalkoznak majd a felsorolt kérdésekkel – írták.

A közlemény szerint a terv irányvonalai kiterjednek a nemek közötti egyenlőségre is. Ennek a szempontnak a figyelembe vétele alapkövetelmény lesz a program teljes kutatási és innovációs tartalma esetében, kivéve, ha rögzítik, hogy a nemi szempontok az adott téma kapcsán nem feltétlenül relevánsak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel