2024. november 5., kedd

Enyhülést hozhat a tavasz a polgárháború szélére sodródott Belaruszban

A súlyos politikai válsággal küzdő Belaruszban egyhülést hozhatnak a következő hetek, miután az államfő most először saját utódlásáról tett említést egy gyárlátogatás alkalmával. Aljakszandr Lukasenka lemondását százezrek követelik az augusztus eleji elnökválasztás óta. A rendőrség brutális ezközökkel próbálja elfojtani a lakossági tiltakozást, mindeddig sikertelenül.

„Lesznek még más elnökeik is, erről biztosíthatom Önöket" - mondta az államfő egy Minszk melletti üzemben hozzátéve, hogy akkor majd lesz összehasonlítási alap, és érthetővé válik minden. "Csak legyenek türelemmel. Persze, hogy nem marad a helyén mindenki. Vannak, akik sok mindennel elégedetlenek. De türelmesnek kell lenni. Az emberek többsége békességre vágyik. Szociológiai tanulmányok szerint sokan attól tartanak, hogy elvész a stabilitás, felborul a rend az országban."

A belarusz ellenzék Litvániába menekült vezetője, aki Lukasenka ellenfele volt az elnökválasztáson, úgy nyilatkozott pénteken, hogy reményei szerint májusban tárgylóasztalhoz ülhet a kormánnyal. Éppen ezért meghirdettek egy elektronikus szavazást e kérdésben, hogy Szvjatlana Cihanouszkajának legyen felhatalmazása a nép nevében tárgyalni a belarusz vezetéssel.

A Golos nevű weboldalon futó voksolásról Cihanouszkaja azt mondta, hogy 24 óra alatt majdnem félmillióan állást foglaltak a tárgyalásos rendezés mellett. A Golos üzemeltetői is megerősíthetik, hogy akkora volt a roham, hogy az oldal egyszer még össze is omlott emiatt.

Lukasenka rejtélyes pénteki beszédén kívül egyelőre nincs jele enyhülésnek. Nagyon sok ember került rács mögé az elmúlt hónapokban, és a bíróságok gyorsított eljárásban ítélkeznek az ügyükben. Két újságíró is letöltendő börtönbüntetést kapott a héten.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás