A kontinens túlnyomó részén elhúzódik a koronavírus-járvány harmadik hulláma, ezért még azok az államok is szigorításra kényszerültek az elmúlt napokban, amelyek már a nyitás második fázisát tervezték húsvétra. És habár a német kancellár visszavonta a hosszú hétvégére korábban meghirdetett teljes zárlatot, a hét közepén gyakorlatilag könyörgött a németeknek, hogy maradjanak otthon.
Franciaországban sok ezren menekültek a szombattól hatályos országos karantén elől a városokból vidékre. Párizsban is megteltek a pályaudvarok pénteken.
Egy párizsi fiatalember azt mondta, azért utazik el, mert nem akar újabb másfél hónapra magára maradni 30 négyzetméteren. Egy egyrészt nem kellemes, másrészt ő abban a szerencsés helyzetben van, hogy tud otthonról dolgozni. Márpedig ezt megteheti a zöldben is, miközben kiszellőzteti egy kicsit a fejét a következő egy-két hónapban.
Az eddig csak 19 megyére érvényes korlátozásokat Macron elnök a hét közepén terjesztette ki az egész országra azzal, hogy az este 7 órakor kezdőd kijárási korlátozáson felül nappal sem mehet senki a lakóhelyétől 10 kilométernél távolabb.
A belga fővárosban még mindig küzd a rendőrség azokkal, akik komolyan vettek egy áprilisi tréfának indult Facebook-meghívót. A járványügyi korlátozások ellenére ezrek mentek el csütörtökön abba a brüsszeli parkba, ahová a bulimeghívó szólt, és a rendőrök most azokra vadásznak, akiket vízágyúval sem sikerült elkergetniük az elmúlt két napban.
Eközben nagyon lassan halad az oltás Európában, ezt az Egészségügyi Világszervezet is szóvá tette a minap. Sokfelé a rossz szervezés is rontja a kampány hatásfokát, de a legfőbb ok, hogy kevés az oltóanyag. Ennek ellenére nehezen kerül vissza a protokollba az AstraZeneca vakcinája, amelyről feltételezett mellékhatása miatt most Hollandia döntött úgy, hogy csak 60 év felettiek kaphatják. Ezért körülbelül tízezer oltási időpontot kell lemondaniuk a holland egészségügyi hatóságoknak a következő napokban.