A 2021-es évben negatív gazdaságpolitikai fordulatot hajtott végre a kormány, eleresztette az egyensúlyt, és utána jött 2022-ben a háború, a szankciók, a brüsszeli csatározások, de már előtte, 2021-ben elindult a negatív gazdaságpolitikai fordulat – jelentette ki Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az MNB 2021-es üzleti jelentését ismertetve az Országgyűlés szerdai ülésén.
„Azt kell mondanunk, hogy 2021-ben tévesztettünk utat, és ezt sajnos folytattuk 2022-ben" – fogalmazott. Hozzátette, még nem látható, hogy 2023-ban ezt az úttévesztést képesek-e módosítani. Elvileg igen, mert megtették korábban többször is, de még most nem látható – értékelt.
Matolcsy György azt mondta: miután volt egy sikeres évtized, és miután sikeresen kezelték a Covid-válságot, az MNB teljes mellszélességgel ráfordulhatott az új válság megelőzésére, az infláció kezelésére. A kormány azonban nem így gondolta, és ezzel a korábbi évtized sikere, az egyensúlyi növekedés megbomlott.
Szerinte jelenleg Magyarország két nagyon erős kihívás előtt áll: az egyik a felzárkózási kihívás, a másik pedig az inflációs. 2019-ig egy sor országot megelőzött Magyarország, mostanra több visszaelőzte. Mint mondta, mostanra „reformsivatag" alakult ki, reformok nélkül pedig nincs fenntartható növekedés.
Arról is beszélt, hogy egyesek szerint a jegybankelnök sértődött, frusztrált vagy összeveszett a miniszterelnökkel. Ez nem igaz, elvi ellentét van a kormány és a jegybank között – jelentette ki. Hozzáfűzte: az MNB-nek kötelessége az infláció elleni küzdelem és ehhez várja a kormány segítségét.
Nyitókép: Matolcsy György (Fotó: MTI)