2024. október 30., szerda

Az életkörülmények javításáért

Novák Katalin kórházat és iskolát látogatott meg Ruandában, adományokat, fejlesztéseket adott át

Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke kórházat és iskolát látogatott meg, valamint adományokat adott át hivatalos ruandai látogatásának kezdetén. Az államfő pénteken koszorút helyezett el Gyöngyi Krisztián ökológus emléktáblájánál, majd ellátogatott a rwamaganai kórház újszülöttosztályára, ahol a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közreműködésével két inkubátort adott át, szombaton pedig a Nyanza általános és középiskolában (Nyanza École Secondaire) európai történelem tanórán vett részt, majd megtekintette és kipróbálta a Hungary Helps projektben megvalósult kézmosó állomást.

Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár a közmédiának a helyszínen elmondta: Magyarország kormánya ebben az iskolában a vizesblokk megépítését vállalta magára a Hungary Helps Program által és a Közel Afrikához Alapítvány közreműködésével. Hozzátette: amikor Afrikában az oktatás támogatásáról van szó, az nem az oktatás színvonalának emelését jelenti, hanem az oktatás körülményeinek javítását. Itt ez a vizesblokk szükséges ahhoz, hogy az idejáró mintegy 1000 diák megfelelő higiénés körülmények között tanulhasson, mutatott rá.

A köztársasági elnök európai történelem tanórán vesz részt a ruandai Nyanzában (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A köztársasági elnök európai történelem tanórán vesz részt a ruandai Nyanzában (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Kiemelte: Novák Katalin köztársasági elnök és delegációja ezen túl több tárgyi adományt is átadott, így sporteszközöket és elemlámpákat is. Utóbbi jelentősége, hogy sok család házában nincs áram, így ez is nagy segítséget jelent. A helyiek által legnagyobb becsben tartott elnöki adomány két tehén volt, amelyek hozzájárulnak, hogy a gyerekek egészséges tejhez jussanak, fűzte hozzá Azbej Tristan, aki szólt arról is, hogy a Hungary Helps Program szempontjából egyre fontosabb az afrikai kontinens szubszaharai térsége. Rámutatott az oktatás, a szakképzés támogatásának fontosságára, amely révén a felnövekvő generációk hozzájárulhatnak ahhoz, hogy itt, a helyszínen alkossák meg a jövőjüket.

Mészáros Zsolt nagykövet az eseményen emlékeztetett arra, hogy első alkalommal járt köztársasági elnök Ruandában és Nyanza tartományban. Megköszönte a köztársasági elnöknek az adományokat, és kiemelte: a víz nemcsak az élet, hanem a higiénia alapja is. Felidézte Semmelweis Ignác gondolatait, aki 200 évvel ezelőtt mindenkit arra kért, hogy mosson kezet, ezzel hozzájárult az újszülöttek és az édesanyák életének megmentéséhez, csökkentette a halandóságot.

Novák Katalin vasárnap Paul Kagamével, a Ruandai Köztársaság elnökével folytatott megbeszélést, ezt követően úgy fogalmazott, Magyarország az Európai Unió, Ruanda az afrikai kontinens kapuja. Novák Katalin kiemelte: mivel ez az első alkalom, hogy magyar köztársasági elnök Ruandába látogatott, a találkozó mérföldkő lehet a kétoldalú kapcsolatokban. Az államfő elmondta, Ruanda és Magyarország jó példát mutathat arra is, hogyan kell együttműködni a kölcsönös tisztelet alapján, ezért üdvözölte, hogy a megbeszélés eredményeképpen Kagame elnök bejelentette, Ruanda diplomáciai képviseletet nyit Magyarországon. Novák Katalin kifejtette, hogy a találkozó lehetőséget adott arra is, hogy a béke fontosságáról beszéljenek, továbbá az a három dokumentum, amelyet aláírtak, szintén hozzájárulhat a két ország jövőbeli együttműködéséhez. A résztvevők megállapodásokat írtak alá a Stipendium Hungaricum Program meghosszabbításáról, a magyar–ruandai nukleáris oktatásról, valamint egy finanszírozási megállapodást segélyhitelprogramban megvalósítandó vízipari projektről 52 millió dollár értékben.

Novák Katalin ma a tervek szerint a Women Deliver 2023 konferencián (WD2023) szólal fel más államfők társaságában. A Tér, szolidaritás és megoldások mottójú nemzetközi konferenciára mintegy hatezer résztvevőt várnak személyesen és online, hogy a nőket érintő legfontosabb problémákról tanácskozzanak, illetve javaslatokat fogalmazzanak meg a lányok és nők helyzetének erősítése érdekében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Novák Katalin a Hungary Helps projekt keretében megvalósult kézmosó állomáson (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)