2025. január 22., szerda
GLORIA VICTIS EMLÉKÜNNEPSÉG

Történelmet írtak a magyar egyetemisták

A Rákóczi Szövetség legnagyobb rendezvénye, a Gloria Victis 1956-os Emlékünnepség az idén is több ezer Kárpát-medencei magyar fiatalt mozgósított.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulója alkalmából október 21–23. között az idén csaknem háromezer középiskolás és egyetemista érkezett Budapestre, köztük Vajdaságból is. A hagyományos fáklyás felvonulás résztvevői a Rákóczi Szövetség szervezésében vonulnak a Műegyetemtől a Bem térre a Szent Gellért rakparton vasárnap. A háromnapos rendezvény központi eleme – az állami ünnepség részeként – a műegyetemi aulai megemlékezés október 22-én vasárnap, ahonnan a forradalom tüzét lángba borító szikra kipattant. A Műegyetemtől 16 órakor elindult a Szent Gellért tér – Várkert rakpart – Clark Ádám tér útvonalon haladó fáklyás felvonulás a Bem térre, ahol 17 órától megemlékezést és koszorúzást tartottak.

Az ünnepség szónoka Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára volt.

Az 1956-os magyar forradalom minden nemében európai forradalom volt, értékrendjében és lelkiségében; a fiatalok a szabadságért, igazságért, függetlenségért bontottak zászlót, azokért az eszmékért, amelyek európaiságunk meghatározó tartóoszlopai ma is – hangoztatta az államtitkár vasárnap Budapesten a Bem téren, a Rákóczi Szövetség ünnepségén.

Történelmet írtak 67 éve a magyar egyetemisták; fellázadtak a világ legrettegettebb katonai hatalma, a Szovjetunió ellen, megrendítették a sérthetetlennek hitt szovjet birodalmat, és a kommunizmus megállíthatatlanul terjedő és világuralomra törő eszméjét is – mondta Panyi Miklós ünnepi beszédében, miután megérkezett a helyszínre a Műegyetemtől.

Több ezer fiatal gyűlt össze a Kárpát-medencéből, hogy megemlékezzen a világtörténelmet író egyetemistákról – folytatta az államtitkár, hozzáfűzve: az elmúlt három évtizedben ez a nagyszabású megemlékezés az egyik legmeghatározóbb és a leglátványosabb az országos ünnepi események közül. Köszönetet mondott a Rákóczi Szövetségnek, amiért kiemelt feladatának tartja, hogy anyaországi és határon túli fiatalokat hívjon össze a történelmi helyszínekre és együtt ápolják 1956 örökségét.

Megemlékezett a Rákóczi Szövetség örökös tiszteletbeli elnökéről, Halzl Józsefről is, méltatva rendíthetetlen hitét és kitartó, a magyarság érdekében határokat nem ismerő munkáját.

Rámutatott: a pesti srácok bátorsága és áldozata rántotta le a leplet az akkori Nyugaton sokak által romantikusnak mitizált szovjet kommunista rezsim birodalmi, elnyomó jellegéről.

„Ezzel a magyar forradalom megmentette Európa polgári társadalmait, a nyugati kommunisták nem szédíthették tovább Európa népeit, lelepleződtek a magyarok vére által” – fogalmazott Panyi Miklós.

A fiatalokat arra buzdította, merítsenek erőt egymásból, hogy meg tudják tartani a szabadság- és hazaszeretetet, amit szüleiktől, nagyszüleiktől örököltek. Védelmezni és felemelni Magyarországot és Európát, ahogyan tesszük azt ezer éve, ez a magyarok küldetése – jelentette ki az államtitkár.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A fáklyás felvonulás (Fotó: MTI)