2024. augusztus 30., péntek

Újabb EP-állásfoglalás Magyarország ellen

A képviselők többsége tart a magyar uniós elnökségtől

Az Európai Parlament jelenlévő képviselőinek hetven százaléka szavazta meg tegnap Strasbourgban azt az újabb EP-állásfoglalást, amely szerint a magyar kormány veszélyezteti az uniós értékeket, intézményeket és forrásokat, azért ezek uniós szintű védelmére van szükség az Európai Unió Tanácsának július elsején kezdődő, féléves magyar elnökségének ideje alatt. Emellett a határozat bírálja és jogi lépések megtételével fenyegeti meg az Európai Bizottságot is amiatt, mert 10 milliárd eurós befagyasztott kohéziós forrást szabadítottak fel Magyarország számára.

A jelen lévő és szavazó 478 képviselő közül 345 támogatta az előterjesztést, 104-en ellene voksoltak és 29-en tartózkodtak.

A határozat szerint Magyarország továbbra sem teljesíti a bírói függetlenség követelményeit. Ezzel egyúttal Ursula von der Leyen szerdai felszólalásában elhangzottakat is cáfolták, amelyekben az Európai Bizottság elnöke arról beszélt, hogy az igazságszolgáltatás reformjáról szóló új magyar törvény szavatolja a bírói függetlenség megerősítését, és korlátozza az igazságszolgáltatásba való politikai beavatkozás lehetőségét, azaz Magyarország teljesítette amit ezen a téren kértek tőle, ám a szexuális kisebbséget érintő jogokkal, az akadémiai szabadsággal és a menedékjoggal kapcsolatos aggályok miatt továbbra is visszatartanak 20 milliárd euró uniós forrást Magyarországtól.

Az igennel voksoló EP-képviselők aggodalmukat fejezték ki a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok állítólagos magyarországi eróziója miatt, különösen a nemrégiben elfogadott szuverenitásvédelmi törvény miatt. Sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a tagállami kormányokat tömörítő tanács nem alkalmazta a 7-es cikk szerinti eljárást, noha az EP 2018-ban aktiválta a mechanizmust. Felszólították a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanácsot annak megállapítására, hogy Magyarország a 7-es cikk szerinti eljárás keretében elkövette-e az uniós értékek súlyos és tartós megsértését. Elítélték, hogy Orbán Viktor miniszterelnök decemberben megakadályozta az EU hosszú távú költségvetésének felülvizsgálatáról szóló döntést, beleértve az ukrajnai segélycsomagot is. Az állásfoglalás elítéli a tudományos élettel, az újságírókkal, a politikai pártokkal és a civil társadalommal szemben a források elosztása során állítólagosan alkalmazott rendszerszintű hátrányos megkülönböztetést.

Azt írták, meg fogják vizsgálni, hogy szükség van-e jogi lépésekre a pénzeszközök befagyasztásának részleges feloldásáról szóló határozat hatályon kívül helyezésére. Az állásfoglalás egyúttal megkérdőjelezte, hogy a magyar kormány képes lesz-e ellátni feladatait a 2024 második felében esedékes uniós elnökség idején. Arra figyelmeztettek, ha az Európai Tanács elnöki posztja megüresedik, akkor ezek a feladatok a magyar miniszterelnökre hárulnak az ország hat hónapos tanácsi elnöksége alatt. Az EP-képviselők ezzel összefüggésben arra kérték a tanácsot, hogy találjon megfelelő megoldásokat e „kockázat” elkerülésére. A tanácsi döntéshozatal folyamatának reformjára is felszólítottak, hogy véget vessenek az úgynevezett tagállami vétójognak, azaz az egyhangú döntéshozatal módszerének az Európai Tanács ülésein.

Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti képviselője videoüzenetben reagált az újabb Magyarországot elítélő EP-állásfoglalásra, amelyben színtiszta politikai zsarolásnak minősítette a határozatot.

„Egy újabb szégyenletes, Magyarországot elítélő határozatot fogadott el az Európai Parlament sorosista többsége” – jelentette ki az EP-képviselő.

A kormánypárti politikus úgy fogalmazott: ha bárkinek bármilyen kétsége lett volna az ügyben, hogy mi a határozat oka, akkor Ursula von der Leyen bizottsági elnök szerdai beszéde maga volt a nyílt beismerés.

Az Európai Bizottság elnöke ugyanis kimondta: Magyarország migrációs politikája és a gyermekvédelmi törvény miatt tartják vissza az uniós pénzek jelentős részét. Ez Hidvéghi Balázs szerint elfogadhatatlan.

A fideszes EP-képviselő kiemelte: továbbra sem engednek a zsarolásnak, nem hagyják, hogy Magyarországot bevándorlóországgá változtassák, és megvédik gyermekeiket az LMBTQ-propagandától.

Nyitókép: A tagállamok zászlói az EP strasbourgi épülete előtt (Fotó: Beta/AP)