2024. december 22., vasárnap

300 ezer kisebb naperőmű lesz az évtized végéig Magyarországon

Az áram-, és a földgázárak ingadozása miatt Magyarország a megújuló energiákra és a nukleáris energiára alapozza a jövőjét – jelentette ki Lantos Csaba a 48 MW-os kiskunhalasi naperőmű keddi átadó ünnepségén. Az energiaügyi miniszter a még éppen háztartási méretű kiserőmű kategóriába tartozó beruházás kapcsán megjegyezte: korábban a kormány 2030-ig azt tervezte, hogy eléri hazánkban az ilyen rendszerek száma a 200 ezer darabot, de mivel ezt már mostanra jócskán túlszárnyaltuk, így belátható időn belül 300 ezer ezerre emelkedik ezek száma. Ez a már folyamatban lévő projektekből, és az új lakossági napelemes pályázatból együtt könnyedén összejöhet, hiszen ott ahogy Lantos is jelezte: már 24 ezer felett jár az előregisztrációk száma.

A kiskunhalasi naperőmű átadásán a miniszter kitért rá az MTI beszámolója szerint, hogy az elmúlt időszak rávilágított az energiaszuverenitás fontosságára, ezért "óriási beruházások" valósultak meg, és így mostanra 5600 megawattnyi naperőmű van Magyarországon, tavaly ebből 1600 megawattnyi új erőmű létesült.

Megjegyezte, hogy a 2030-as évek elején az energiaszükséglet felét a Paks 1 és a Paks 2 erőművek fogják termelni, és ezek mellett a naperőművekre kell alapozni. Ennek kapcsán emlékeztetett az előző Nemzeti Energia és Klíma Tervben-ben rögzített 2030-as célszámra, miszerint addig 200 ezer háztartási méretű kiserőmű (HMKE) várható, de a MAVIR tavaly év végi adata szerint már 255 ezer felett járt az üzembe helyezett rendszerek darabszáma, az 50 kW feletti ipari méretű naperőműveké pedig további közel 3200 darabot tett ki.

Érdemes megjegyezni, hogy a betáplálási stop előtt beömlött igényekből még mindig lehet akár több tízezer, amely nem csatlakozott a hálózatra. Emellett a 2021-es lakossági napelemes pályázatból is lehet még sokezer ilyen projekt, továbbá a minap elindított új lakossági napelemes pályázatból is lehet majd legalább 18-20 ezer ténylegesen támogatott projekt (az előszűrőnek is számító előregisztrációk száma 24 ezer felett jár). Ebből a három tételből tehát akár össze is jöhet 2026 körülre a 300 ezer darabhoz hiányzó 45 ezer darab HMKE, és ezt növelnék még a tisztán önerős telepítések, illetve az esetleges további pályázati támogatások a következő években.

A napenergia kapacitások bővítése mellett az energia tárolása is egyre fontosabbá válik, ennek egyik módja az akkumulátorokban való tárolás. Rámutatott: az autóipar mellett Magyarország egy „akkumulátorgyártó nagyhatalom is lesz", és aki képes akkumulátort gyártani, az képes lesz arra is, hogy a naperőművek mellé is tegyen akkumulátorokat.

A kiskunhalasi naperőműről röviden

Az új, 48 megawatt teljesítményű naperőmű 23 milliárd forintból épült meg, amelyet teljes mértékben a beruházó Phlegon Csoport fedezett. A villamosenergia-termelő az előzetes számítások szerint több mint 34 ezer háztartás éves áramszükségletét képes majd fedezni.

Az erőmű átlagosan 2400 napsütéses óraszámmal számolva évente 85,5 gigawattóra (GWh) villamosenergiát termel, ezzel 22,9 ezer tonna szén-dioxid kibocsátása kerülhető el.

Az naperőmű kihasználtságát ideális elhelyezkedése is segíti, hiszen a Kiskunság déli részén a napsütéses órák száma 10 százalékkal magasabb az északi és nyugati tájainkon mért átlagnál.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor