2024. szeptember 6., péntek

Nyolcvanezer tanulót érint

Országossá válik a nemzeti emlékezetpedagógiai program

Országossá válik a nemzeti emlékezetpedagógiai program – jelentette be a szerdai budapesti sajtótájékoztatón Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Ismertetés szerint a kezdeményezés a 7. évfolyamtól a 11. évfolyamig 78–80 ezer tanulót érint mintegy háromezer osztályban. Hatvan tankerületi központ és negyvenhét nemzeti emlékhely vesz részt benne. A kormány egymilliárd forintot biztosít erre a célra a folyó tanévben – jelezte. A miniszterelnök-helyettes a programot három az egyben programként jellemezte, amely eddig különállóan létező programelemeket egyesít: az iskolai történelemórát, a történelmi emlékhelyek emlékezetpedagógiai jó gyakorlatát és a tanórákon kívüli közösségteremtést. A diákokat korszerű eszközök és szakszerű idegenvezetés által ismertetik meg a nemzeti és történelmi emlékhelyekkel, a konkrét történelmi események, nemzetünk nagyjainak és hőseinek életpéldája személyesen és élményszerűen átélhetővé válik – mutatott rá.

Semjén Zsolt úgy fogalmazott: a nemzeti identitás megélése antropológiai lételeme az embernek. Akkor van megmaradás egy kis létszámú nemzet számára, ha minden egyes tagjában benne él az a tudat és az a büszkeség, hogy érdemes ehhez a nemzethez tartozni, mert az őseink nagyszerű dolgokat cselekedtek. Ezen büszkeség alapjának a történelmi tudásnak kell lennie, s ennek a megélhetőségét, élményszerűségét teszi lehetővé ez a program – húzta alá.

Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára azt hangoztatta, hogy a mai változó világban különösen fontos, hogy legyenek gyökereink, legyen hovatartozásunk, öntudatunk, mert ezek segítenek a küzdelmes feladatokban. A köznevelésben is fontos cél a gyerekek nemzettudatának, személyes identitásának formálása, a legjobb tanítási módszer pedig az élmény – mondta a helyettes államtitkár.

Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke arról beszélt, hogy a nemzeti alaptanterv szerint is olyan módszerekre van szükség, amelyek távol állnak a frontális oktatástól, helyette tapasztalat- és élményalapú módszerrel adnak át tudást, amely így mélyebben ereszthet gyökeret a gyerekekben. Hajnal Gabriella közlése szerint a programban a helyszíni látogatást megelőzi az iskolai felkészülés, és a kirándulás után egy lecsengető, reflexív részt is beépítettek. Péterffy Balázs, a Klebelsberg Központ elnökhelyettese azt mondta, a program fontos célja, hogy bemutassa a szolgálatot a közösségért, azokat az embereket, akik akár az életüket is feláldozták a közösségért, a hazáért, így erősítve a fiatalokat abban, hogy ők is a közösségért tenni akaró emberekké váljanak. Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, a nemzeti emlékezetpedagógiai program szakmai tanácsadó testületének tagja kiemelte, a programmal szeretnék elérni, hogy erősödjön Magyarországon a nemzeti összetartozás érzése, a magyarok legyenek büszkék a múltjukra, ugyanakkor tudják vállalni történelmük egészét, azaz nemcsak a szépet és a jót, hanem a rosszat és a kudarcokat is.

Móczár Gábor, a programot kezdeményező és koordináló Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója elmondta, kutatások szerint a fiatalok vágynak aktívan kapcsolódni a történelemhez, a nemzeti múlt és a következő generáció közötti kapcsolatot pedig leginkább a közoktatáson belül lehet megteremteni. A programot azért indítják 7. osztálytól, mert ekkor már van alaptudása a gyerekeknek, amelyre építkezhetnek – tette hozzá. Közölte azt is, hogy a 85 emlékhelyből 47 helyszínen indul a program, szeptemberre már 15 500 gyerek jelentkezett, az iskoláknak pedig nem kerül pénzbe a részvétel.

 

Nyitókép: Semjén Zsolt (Fotó: MTI)