2025. február 13., csütörtök

Forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését

Új, vágás nélküli eljárást dolgoztak ki a magyar orvosok

Egy magyar orvosi kutatás eredménye forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában; az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén; a projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forinttal támogatta – közölte a kutatásban részt vevő Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet és a Semmelweis Egyetem az MTI-vel.

Azt írták, sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett többéves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. A tanulmány eredményeként Magyarországon érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi. Az alternatív kezelési technológia a magánellátás mellett állami finanszírozásban, a Semmelweis Egyetemen is elérhető.

A közleményben Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa, egyetemi docens az új módszerről elmondta: Magyarország ezzel vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén, különösen a minimál-invazív rákkezelés területén.

Rámutatott, hogy a hőkezelési technológiát, a rádiófrekvenciás ablációt (RFA) az elmúlt években a Premier Med alkalmazta először és egyedüliként Kelet-Közép-Európában a jóindulatú pajzsmirigygöböknél, és most már a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok kezelésére is sikerrel használják. A módszer lényege, hogy ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná. A beavatkozás után a betegeknek nem szükséges hormonpótló kezelés, jelentősen csökkennek a szövődmények, és a felépülés is sokkal gyorsabb. Az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrákoknál vizsgálták a kezelés biztonságosságát. Ez a leggyakrabban előforduló elsődleges rosszindulatú pajzsmirigydaganat, ezért létfontosságú a gyors és biztonságos kezelés – fejtette ki Deák Pál Ákos.

Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az ambulánsan elvégezhető abláció során minimalizálható a műtéti terhelés, a fertőzésveszély, nem marad heg, jelentősen lerövidül a felépülési idő, csökken a beavatkozástól való szorongás.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fotó: MTI