2024. július 16., kedd

Közép-Európa nyertes lehet

A magyar külügyminiszter a józan ész politikáját dicsérte

Kedvezően ítéli meg a magyar külgazdasági és külügyminiszter Közép-Európa jövőjét. Szijjártó Péter hétfőn Budapesten egyebek mellett arról is beszélt a Magyar-Lengyel Üzleti Fórumon, hogy a régió sokat profitált a józan észre alapozott politikából.
Közép-Európa lehet az új világgazdasági korszak egyik legnagyobb nyertese a stabilitásnak, az észszerű gazdaságpolitikának és a nemzeti érdekre fókuszáló biztonságpolitikának köszönhetően – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Magyar-Lengyel Üzleti Fórumon. A tárcavezető a két ország együttműködését méltatva elmondta: leginkább a testvériség szóval jellemezhető a kapcsolat, amelynek szerinte nemcsak múltja, hanem jelene és jövője is van.
„Nem szabad engedni, hogy Európában továbbra is lenézzenek, és úgy kezeljenek minket, mint akik kizárólag a haszonélvezői vagyunk az együttműködésnek" – figyelmeztetett Szijjártó, hozzátéve, hogy az európai uniós értékek előállításában a magyarok és a lengyelek munkája is benne van.
Szerinte Közép-Európa sokat profitált abból, hogy a józan észre alapozta a politikáját, és ennek nyomán a világ egyik legvonzóbb beruházási célterületévé vált az elmúlt években. Ezzel összefüggésben megemlítette a munkát terhelő alacsony adókat, amelyeket a magyar kormány tovább szándékozik csökkenteni, valamint az állampolgárok biztonságának garantálását.
Utalt arra is, hogy ha a visegrádi négyek (V4) egy államot alkotnának, akkor az lenne az EU második legnagyobb országa és harmadik legnagyobb piaca, sőt a legfejletteb államokat tömörítő G20 csoportba tartozna. Kiemelte: tavaly Németország kétszer akkora értékben kereskedett a V4 tagjaival, mint Franciaországgal.
Beszámolt ugyanakkor arról, hogy a térségnek még le kell küzdenie bizonyos versenyhátrányait, például közös erővel gyorsvasút-hálózatot kell kiépítenie és tovább kell fejlesztenie a közúti közlekedést. Szerinte emellett a Nyugat-Balkán mielőbbi integrációja is nagyban erősítené a versenyképességet.
A magyar-lengyel gazdasági kapcsolatok vonatkozásában kiemelte: tavaly Lengyelország volt Magyarország negyedik legfontosabb kereskedelmi partnere, és a kereskedelmi forgalom értéke meghaladta a tízmilliárd eurót, ami a teljes magyar külkereskedelem öt százalékát teszi ki. Az idei év első nyolc hónapjában 22 százalékkal nőtt a kétoldalú kereskedelem értéke, elérve a 8 milliárd eurót, így az idén minden bizonnyal új rekordot sikerül elérni ezen a területen.
Hangsúlyozta: Budapest és Varsó között nincs nyitott kérdés; a legfontosabb európai ügyekben is egyetértés van. Példaként hozta fel a nemzeti szuverenitás védelmét, illetve az erős tagállamokon alapuló erős EU koncepcióját.
Szijjártó kitért az energiaválságra is. Közölte: a közép-európai országok álláspontja közös az atomenergia fenntartható energiaforrásként való elismertetését illetően. Hozzátette: a régió hamarosan teljes vertikális irányban átjárható lesz a gázszállítások szempontjából.

Bebizonyosodott, hogy a kerítésépítés az egyetlen hatékony módszer az illegális migrációs hullámok megállítására, ezért abszurdum, hogy azt az EU továbbra sem hajlandó finanszírozni – közölte hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután Budapesten tárgyalt lett hivatali kollégájával, Edgars Rinkēvičsel. Szijjártó szerint kerítés híján nincs az a mennyiségű rendőri vagy katonai alakulat, amellyel több száz kilométernyi határt eredményesen lehetne védeni. Kijelentette: nehezen érthető, hogy az Európai Bizottság lassan már mindent finanszíroz, ami a migráció növelését szolgálja, de az annak megfékezésére irányuló, igazán hatékony eszközre továbbra sem ad pénzt. (Forrás: MTI)