Az Európai Bizottság folytatja a tárgyalásokat Magyarországgal és Lengyelországgal a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós alap forrásainak felhasználását célzó terveikről – jelentette ki Valdis Dombrovskis, az euróért és szociális párbeszédért felelős uniós biztos Strasbourgban szerdán.
Hangsúlyozta, a folytatódó tárgyalások célja a legjobb értékelés mihamarabbi elérése és az, hogy a helyreállítási eszközben rögzített feltételek teljesüljenek. Elmondta: az uniós bizottság ez idáig 22 tagország nemzeti tervét fogadta el. Négy ország, Magyarország, Lengyelország Svédország, Bulgária terveit még értékelik, Hollandia pedig még nem nyújtott be nemzeti tervet.
„Kilábalóban vagyunk a válságból, a helyreállítási eszköz pedig segíteni fog ebben, az értékelések jó ütemben haladnak" – fogalmazott Dombrovskis.
Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos beszédében kiemelte, hogy az eddig elfogadott 22 terv kiegyensúlyozottan tükrözi a helyreállítási alap prioritásait. Elmondta, a nemzeti tervekben szereplő célkitűzések jelentős része a zöld és a digitális átállást szolgálja, segíteni kívánja a fenntartható gazdasági növekedést, a szociális és területi kohéziót, a gazdasági és szociális ellenálló képesség növelését, valamint a következő generációkat támogató intézkedéseket irányoznak elő.
Az Európai Bizottság elkötelezett amellett, hogy alaposan megvizsgálja a kifizetési kérelmeket, és érdekelt abban, hogy a lehető leggyorsabban lebonyolítsa az ügyeleteket – mondta. Kiemelte továbbá: a tárgyalások és a vizsgálatok átlátható módon történnek, a bizottság arra kéri a tagállamokat, hogy szintén tegyék nyilvánossá az információkat. Célja, hogy látható legyen, az eszköz miként szolgálja a meghatározott célokat – tette hozzá Gentiloni.
Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője felszólalásában kijelentette: amit az Európai Bizottság a magyar helyreállítási terv jóváhagyásának halogatása kapcsán mond, az szemenszedett hazugság. A valótlan állításokkal szemben nincs szakmai vita a brüsszeli testület és a magyar kormány között, ami miatt húzódna a megállapodás aláírása – mondta. A magyar terv minden részletét illetően már hónapokkal ezelőtt teljes körű egyetértés jött létre a felek között. A magyar tervről szóló egyetértést követően kezdődött a gyermekvédelmi törvénnyel kapcsolatos hisztériakeltés. A törvényt érintő ideológiai és politikai támadások miatt húzta be a féket az uniós bizottság, és hatalmával visszaélve, a helyreállítási források visszatartásával zsarolja Magyarországot – jelentette ki.
„Amit az Európai Bizottság állít, az nettó hazugság, amit csinál, az nyílt zsarolás, nettó politikai banditizmus" – tette hozzá Deutsch Tamás.
Közélet/Kitekintő