2024. november 22., péntek

„…jó szóval oktasd, játszani is engedd”

Szlovákiai magyar gyerekjátékok és szokásdallamok adatbázisa

A Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia kiemelt feladatának tekinti a gyerekek hagyományszeretetre való nevelését. E szellemben január 3-án vált hozzáférhetővé a Szlovákiai magyar gyerekjátékok és szokásdallamok adatbázisa. Az egyedülálló anyagot minden pedagógus eredményesen használhatja az egész Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt. A kezdeményezést Illés Gábor kulturális szervező, a Hálózat munkatársa foglalja össze.

„A gyerekjátékok és szokásdallamok adatbázisának létrehozásával régi tervünk valósult meg, az elmúlt év végére készült el a gyűjtemény. Négy oktatónk – akik jelentős tapasztalatot szereztek a pedagógusok továbbképzésében – vállalta az elkészítését. Felhasználói célcsoportunkba a pedagógusok tartoznak, de szülők is hasznosan tudják alkalmazni az anyagot gyermekeik nevelésében, ennek megfelelően az osztályozásnál nemcsak néprajzi, hanem nevelési és oktatási szempontokat is figyelembe vettünk. Egy példával illusztrálnám: egy óvónő – koncepciója szerint –évszakhoz és korosztályhoz illő játékokra kereshet rá, vagy az ünnepkörhöz köthető gyerekjátékok és népszokásokhoz tartozó dallamok közül választhat. Így a pedagógus nemcsak játékokban, hanem énektanításban is gondolkodhat.
Munkánk gyümölcseként 370 feletti adatsor áll rendelkezésre az adatbázisban, amit a jövőben folyamatosan bővítünk. Törekszünk az arányosságra, hogy minden tájegységet képviselhessünk. A gyűjtemény értéke, hogy a közelmúltban már közzétett játékokon kívül a mára szinte hozzáférhetetlen kiadványokban, illetve eddig publikálatlan, magángyűjteményekben található játékokat és népszokásokhoz kötődő dallamokat is közöl.
Az adattár január 3-ától elérhető, így kíváncsian várjuk fogadtatását. A korábbi jelzések szerint a pedagógusok – akik részt vettek különböző szintű képzéseinken – igénylik különösen a regisztert. Az adatbázis – struktúrájának köszönhetően – mélyebb néprajzi ismeretekkel nem rendelkező pedagógusok számára is könnyen használható. A Kárpát-medencében egy ezeréves kultúra részesei vagyunk, amely a dalok és játékok esetében is számos helyi változatot hozott létre, ezért a gyűjtemény minden magyarországi, külhoni és diaszpórában élő magyar számára újszerű és érdekes lehet. Külön ajánlhatom a Kőrösi Csoma Sándor Programban dolgozó fiataloknak, hiszen a gyökerekhez való visszatalálás lehetőségét hordozzák magukban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás