2024. július 16., kedd

Csíkszépvízen felavatták a Székely Határőr Emlékközpontot

Nemcsak hadtörténeti kiállítás, hanem igazodási pont, iránymutató világítótorony is a Székely Határőr Emlékközpont - hangoztatta Potápi Árpád János szombaton, a magyarországi támogatással kialakított létesítmény avatóünnepségen Csíkszépvizen, ahol a nemzetpolitikai államtitkár segítségét díszpolgári címmel hálálta meg a település önkormányzata.

A közel 600 négyzetméteren berendezett interaktív kiállítás tárgyi emlékek segítségével, két- illetve háromdimenziós filmekkel, animációkkal mutatja be a székely határőrség történetét az Árpád-kortól a második világháborúig. Az önkormányzati tulajdonban lévő - a kommunizmus évtizedeiben idősotthonként használt - épület felújítására és berendezésére közel egymillió eurót (350 millió forint) fordítottak, a beruházást a magyar kormány több mint 210 millió forinttal támogatta.

Fotó: MTI

Fotó: MTI

Az avatóünnepségen mondott beszédében Tamási Áronnak a világon szétszórtan élő magyarokat egyesítő „lelki impériumról" írt gondolatait idézve, Potápi Árpád János hangsúlyozta: a Székely Határőr Emlékközpontra is reménységgel kell tekinteni.
Kifejtette: Tamási nem a szétszakadozottságról, a nemzet megcsonkításáról beszélt, nem a katasztrófát akarta láttatni Trianon után, hanem egy országhatárok felett létező lelki, erkölcsi közösséget, amely a nyomorúságok idején is összekapcsolja a magyarságot. Hasonlóképpen a megmaradásról szól az évszázadokat átívelő csíkszépvízi gyűjtemény is, és világítótornya lehet a múltat megismerni akaró eljövendő felfedezőknek, annak az országhatárok feletti szellemi közösségnek, amely a világ magyarságát egyesíti - hangoztatta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára .
Az emlékközpont létrehozását kezdeményező Ferencz Tibor elmondta: őseiknek állítottak emléket, hiszen Szépvíz határtelepülés volt, az itt élők évszázadokon keresztül védték a határt. Ezen túlmenően a Székely Határőr Emlékközpontot idegenforgalmi beruházásként kívánják működtetni, amelyre több turisztikai szolgáltatás épülhet és ezáltal gazdasági potenciált is jelenthet a településnek.
Hozzátette: a kiállítás anyagának összeállításán több mint 60 szakértő - helytörténész, régész, hadtörténész, filmes, muzeológus - dolgozott szerte a Kárpát-medencében.
A polgármester köszönetet mondott a magyar kormány támogatásáért és átadta Potápi Árpád Jánosnak azt az önkormányzati határozatot, amellyel Csíkszépvíz díszpolgárává avatták a nemzetpolitikai államtitkárt.