A „szupervakcináról" Szerbiában először Aleksandar Vučić államfő beszélt, még múlt héten, amikor szinte mindenhol a világban kisebb pánik alakult ki a koronavírus omikron variánsa miatt. Ekkor az elnök azt mondta, hogy nagyjából 5-6 hónap múlva „szupervakcina" áll majd rendelkezésre. Szerbia ezt a „szupervakcinát" is gyártani fogja, 8-9 hónappal később, tette hozzá Vučić.
A Blic napilapnak nyilatkozva Branislav Tiodorović epidemiológus és a köztársasági egészségügyi válságstáb tagja megerősítette, hogy Kínában már dolgoznak azon a vakcinán, amely a koronavírus új típusának mindegyik variánsával szemben védettséget nyújt(hat). Kiemelte, hogy a Covid–19 elleni gyógyszerek is hatásosak, ám ezek csupán arra képesek, hogy megakadályozzák a vírus szaporodását az emberi szervezetben. A járványt tartósan megfékezni csakis a védőoltás képes, mutatott rá Tiodorović.
– Kínában dolgoznak azon a védőoltáson, amely a koronavírus minden variánsával szemben védettséget nyújtana. Egyelőre meg kell várnunk a vizsgálatok eredményét. Nemcsak azt fontos tudni, hogy a védőoltás felvételét követően mennyi ellenanyag termelődik a szervezetben, hanem azt is, hogy melyek az esetleges mellékhatások – fogalmazott Tiodorović.
NEM TARTJÁK INDOKOLTNAK A TÉTLENSÉGET
Mindeközben Zoran Radovanović epidemiológus és az Összefogással a Covid ellen orvosi egyesülés tagja közölte, hogy a jobb járványhelyzet nem teszi indokolttá a tétlenséget. Az említett egyesület kitart amellett, hogy a Covid-beléptetőt a nap 24 órájában alkalmazni kellene, de amellett is, hogy az egészségügyben dolgozók számára kötelezővé kellene tenni a koronavírus elleni védőoltást.
Radovanović mindehhez hozzátette, hogy tekintettel a világjárvány alakulására, a védőoltásnak nemcsak az egészségügyben dolgozók számára kellene kötelezőnek lennie, hanem egyéb társadalmi csoportok számára is. Kiemelte, hogy Szerbiában csupán a teljes lakosság 44-45 százalékát immunizálták, ez szavai szerint felfoghatatlanul alacsony arány.
Az Összefogással a Covid ellen azzal sem ért egyet, hogy a síközpontokban egyelőre nem mindenhol kötelező a védettségi igazolás, mert bár a „fenyők és a medvék között" valóban senki nem fertőződik meg, ám például a felvonóknál kialakult sorokban ez megtörténhet, közölte Radovanović.
A DÖNTÉS VISSZAVONÁSÁT KÖVETELI MIROVIĆ
Igor Mirović, a tartományi kormány elnöke „a törvényellenes és a statútummal szemben álló" azon döntés visszavonására szólította fel a Tartományi Képviselőházat, amellyel az átvette a Vajdasági Klinikai Központ alapítójogait, áll a tartományi kormány honlapján hétfőn délután megjelent közleményben. Ez csak néhány nappal azokat a sajtóértesüléseket követően látott napvilágot, amelyek szerint Mirović lemondott tisztségéről – az érintett ezt cáfolta.
A hétfői közlemény értelmében a Vajdasági Klinikai Központ koordinálását a tartományi kormánynak, illetve a tartományi egészségügyi titkárságnak kell folytatnia. Mint hozzáteszik, a Tartományi Képviselőház november 30-ai döntése ellenben áll az egészségvédelmi törvénnyel, valamint a Vajdaság Autonóm Tartomány statútumával, továbbá zűrzavart okozott a vajdasági egészségügyi rendszer legfontosabb intézményének tekintetében.
Az, hogy mindennek mi köze a koronavírus-járványhoz, a közlemény folytatásából derül ki: „A döntést azzal a céllal hozták meg, hogy nyomást gyakoroljanak a klinikai központ vezetésére, hogy elkendőzze a fertőzőklinika működésében észlelt szabálytalanságokat. A fertőzőklinika azt követően is Covid-pácienseket fogadott, hogy a Mišelukon megnyílt az új kórház, noha az egészségügyi szabályok és utasítások értelmében ezt nem tehette volna meg. A klinikai központ igazgatóságának indokolt reakcióját követően a Tartományi Képviselőház politikai indíttatásból reagált. Különösen sajnálatos, hogy egyesek ezt a helyzetet arra használták ki, hogy megtévesszék az állam legmagasabb rangú vezetőit, valamint politikai jellegű kampányt kezdjenek."
Egyelőre nem hivatalos sajtóértesülések szerint Edita Stokićot, a klinikai központ megbízott igazgatóját már le is váltották – a sajtó szerint ez volt a bosszú amiatt, hogy korábban leváltották Vesna Turkulovot, a fertőzőosztály vezetőjét. A 021.rs portál szerint a témában kérdező újságírók azt a választ kapták, hogy Stokić betegszabadságon van. A 021 szerint Turkulov leváltását követően kiéleződött a Szerb Haladó Párt tartományi frakcióján belüli rivalitás, azaz a Mirović és a Miloš Vučević, Újvidék polgármestere köré tömörülő áramlatok közötti ellentét.
1884 új fertőzés – 40 elhunyt A tegnapi járványjelentés szerint egy nap leforgása alatt 15.843 koronavírustesztet végeztek el, ebből 1884 eredménye volt pozitív (11,9 százalék). Hivatalosan a vizsgált egy napban 40 Covid-fertőzött hunyt el, hivatalosan 11.995 a járvány kezdete óta. A kórházakban országszerte 3391 Covid-pácienst gyógykezelnek, 180-nak mesterséges lélegeztetésre van szüksége. |