Az egészségügyi válságstáb tagjai között pénteken egyetértés alakult ki a szinte teljesnek minősíthető hétvégi zárásról, ezt később a köztársasági kormány is támogatta. Ennek értelmében szombaton és vasárnap kizárólag az élelmiszerüzletek, a gyógyszertárak és a magánorvosi létesítmények, a trafikok, továbbá azok a gazdasági létesítmények, amelyekben az ügyfél nem tartózkodik huzamosabb ideig – például a cipészműhelyek –, a szállodák éttermei és kávézói, de kizárólag azok vendégei számára, valamint a benzinkutak tarthatnak nyitva. A sportlétesítményekben megtartható a versenyekre való felkészülés. A vendéglátóhelyek házhozszállítást végezhetnek.
A középiskolások továbbra is távoktatásban részesülnek, míg az általános iskolák felsős osztályai – ötödiktől nyolcadikig – hétfőtől szintén áttérnek az online oktatásra. Az alsósokra vonatkozóan nem változik a jelenleg hatályos oktatási modell.
A hétvégén semmilyen rendezvényt sem lehet megtartani, a kulturális jellegűeket sem, mutatott rá a válságstáb ülését követő sajtótájékoztatón Zoran Gojković tartományi egészségügyi titkár. A testület a tervek szerint hétfőn kora reggel ismét ülésezik, közölte Gojković, aki egyelőre nem látja értelmét a teljes zárásnak, mivel szavai szerint a nemzetközi tapasztalat azt mutatja, a nyitást követően a mutatók ismét robbanásszerűen növekedni kezdenek.
A válságstáb egészségügyi szakértő tagjai újfent rendkívülinek minősítik a járványhelyzetet, közölte még Gojković, majd hozzátette, az immunizáció sikerességének érdekében kemény fegyelemre lesz szükség.
Bizonyos gazdasági létesítmények már a múlt két hétvégén is korlátozottan működhettek. Azzal kapcsolatban, hogy ennek pontosan milyen hozadéka volt, tekintettel arra, hogy a járványügyi mutatók azóta is rosszabbodnak, Zoran Gojković újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: a rosszabbodás folyamatos, ám nem robbanásszerű. A különböző intézkedések eredménye 2-3 hét után mérhető, tette hozzá, majd a tömeges vakcináció ellenére rosszabbodó járványhelyzet témájában Izraelt említette példaként, majd elmondta, minél több polgárt immunizáltak, a járványgörbe annál határozottabban kezdett laposodni, majd lefelé ívelni.
– Szerbiában eddig nem volt példa arra, hogy a két adagnyi védőoltással immunizáltak közül valaki elhunyt volna a Covid–19 következtében, ám ismétlem, senki nem védett addig, amíg a második oltást követően, meghatározott időn belül, ki nem alakul a megfelelő mennyiségű antitest. Arra kérek mindenkit, vegye fel a védőoltást, hiszen az védelmet nyújt a súlyos tünetekkel szemben. Ha járványról van szó, nincsen sok alternatíva. Vagy mindenki megfertőződik, tudván, hogy a halálozási arány 1 és 3 százalék között alakul, majd 6–9 hónap múlva ismét felmerül a fertőződés veszélye, vagy aktív intézkedésekkel, elsősorban a vakcinációval, küzdünk a vírus terjedése ellen – taglalta Gojković.
A tisztségviselő kitért arra is, hogy eddig a nagyobb településeken volt a legtömegesebb a vakcináció, megjegyezve, nem azért, mert a falusi környezetben nem áll rendelkezésre elegendő vakcina, hanem azért, mert ezeken a településeken kisebb az érdeklődés. Számos kisközösségben a polgárok csak nehézségek árán jutnak el az oltópontokra, ezért ezekben továbbiakat alakítanak ki, továbbá ott, ahol ez indokolt, házhoz mennek az egészségügyi dolgozók, emelte ki Zoran Gojković.
Majdnem kétmillió oltás A pénteki járványjelentés szerint országszerte egy nap alatt 16.831 koronavírustesztet végeztek el, ebből 4668 volt pozitív (27,73 százalék). Hivatalosan 26 Covid-páciens hunyt el, 4670 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,92 százalék. A kórházakban 4408 Covid-fertőzöttet kezelnek, 208-at mesterségesen lélegeztetnek. A járvány kezdete óta 507.959 fertőzést jegyeztek az országban. Vajdaságban előző nap 846 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 244-et. A tartományban 11.525 aktív fertőzést jegyeznek, 3477-et a székvárosban. Az országban eddig 1.918.443 adagnyi vakcinával oltottak, mindkét adagot 667.138-an kapták meg. |