Alig kezdődött meg az egyelőre ötnapos részleges zárás, a köztársasági egészségügyi válságstáb egészségügyi szakértő tagjai újfent arra figyelmeztettek, hogy álláspontjuk mit sem változott: ahhoz, hogy a járványhelyzet belátható időn belül érdemben javuljon, legalább 14 naposnak kellene lennie a zárásnak. Legtöbbjüket az úgynevezett brit vírusvariáns – az összes fertőzéshez viszonyított – arányának a növekedése is aggasztja. Sokáig nem álltak rendelkezésre hivatalos adatok azzal kapcsolatban, hogy mekkora ez az arány, Branislav Tiodorović epidemiológus a B92-nek nyilatkozva most azt mondta, hogy 80 százalékos. A brit vírusvariáns gyorsabban terjed és „nemcsak az idősebbeket, hanem a fiatalabbakat is megfertőzi"– közölte Branislav Tiodorović. Mint hozzátette, a szerdától vasárnap éjfélig hatályos korlátozások érvényét feltehetőleg meghosszabbítják, mivel nem valószínű, hogy öt nap alatt érdemben javul a járványhelyzet,
Hasonló az álláspontja Predrag Kon epidemiológusnak, aki hiszi, hogy a fertőzöttek száma egyebek mellett a brit vírusvariáns dominációja miatt növekszik. Mint azt a Pink tv-nek nyilatkozva hozzátette, a brit vírusvariáns gyorsabban terjed és „súlyosabb klinikai kórképet generál". Az általános iskolák felsős tagozatai ezért tértek már át a távoktatásra, mivel más országok tapasztalata azt mutatja, hogy ott, ahol megjelent a brit vírusvariáns, elkezdett növekedni a fertőzött gyermekek száma – emelte ki Predrag Kon, majd közölte: nem kizárt, hogy bizonyos szolgáltatási ágazatok tekintetében felülvizsgálják az ideiglenes működési tilalmat, példaként a fodrászatokat és a szépségszalonokat említette.
VESZÉLYBE KERÜLHET AZ IMMUNIZÁCIÓ
Mijomir Pelemiš infektológus az immunizáció folyamata zavartalanságának kapcsán adott hangot aggodalmának, azzal érvelvén, hogy minél többen fertőződnek, annál kevesebb polgárt lehet beoltani. A Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva kifejtette: az oltási folyamat kezdete bámulatos volt, ezt nem szabad veszélyeztetni. Mijomir Pelemiš szerint folyamatosan fel kell hívni a lakosság figyelmét arra, hogy a koronavírus elleni védőoltások biztonságosak, ám egyidejűleg arra is rámutatni, hogy nem létezik egyetlen olyan gyógyszer sem, amelyik nem vált ki bizonyos mellékhatásokat.
– Több okból kifolyólag növekszik a súlyos esetek száma. Sokan saját magukat próbálják gyógyítani, persze nem megfelelő módon és csak későn kérik orvos segítségét. Azok is sokan vannak, akik nem veszik komolyan ezt a betegséget, Mindemellett az új vírusvariánsok is befolyásolják a helyzetet. Egyébként a polgároknak nem kellene azzal foglalkozniuk, hogy melyik vírusvariáns terjed, hiszen a védekezés ugyanaz: maszkviselés, a tömeges összejövetelek és az emberi érintkezések mellőzése, valamint a rendszeres kézmosás – fejtette ki Mijomir Pelemiš.
SENKITŐL NEM VESZIK EL A GYEREKÉT
Egy hét alatt megkétszereződött a Dragiša Mišović Klinikai-kórházi Központban gyógykezelt gyermekek száma – erősítette meg Olivera Ostojić, az intézmény gyermekklinikájának vezetője. Mint kiderült, jelenleg 22, kiskorú Covid-pácienst gyógykezelnek ebben a létesítményben. Legtöbbjük tinédzserkorú és közepesen súlyos kórképük van, egyoldalú, vagy kétoldalú tüdőgyulladás alakult ki náluk, időszakonként az oxigénterápia valamilyen formájára van szükségük, magyarázta Olivera Ostojić. Hozzátette, hogy néhány csecsemőt is kezelnek, ők mindannyian jól reagáltak a gyógykezelésre.
A gyerekekhez kapcsolódóan Darija Kisić Tepavčević illetékes tárcavezető megcáfolta azokat a közösségi oldalakon keringő álhíreket, hogy a szociális munkaközpontok „elveszik" szüleiktől azokat a gyerekeket, akiknek oltásába a szülők nem egyeznek bele. Az immunizáció önkéntes, nem beszélve arról, hogy a gyerekek meg sem kaphatják a védőoltást – emelte ki a tárcavezető.
5446 fertőzött – 32 elhunyt Egy nap leforgása alatt 18.288 koronavírustesztet végeztek el az országban, ebből 5446 eredménye volt pozitív (29,77 százalék). Hivatalosan a vizsgált egy napban 32 Covid-páciens hunyt el, a járvány kezdete óta 4810, a halálozási arány 0,90 százalék. A kórházakban országszerte 4859 Covid-pácienst gyógykezelnek, 209-nek közülük mesterséges lélegeztetésre van szüksége. Vajdaságban előző nap 1142 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 302-őt. Eddig 2.160.564 adagnyi vakcinával oltottak az országban, a védőoltás mindkét adagját 793.926 polgár kapta meg. |