2025. április 17., csütörtök

A király meztelen

Bemutatta legújabb darabját a Zentai Magyar Kamaraszínház diákszínjátszói

Henrik, a fiatal és szerelmes kanászfiú történetét dolgozza fel a Zentai Magyar Kamaraszínház legújabb előadásában. Jevgenyij Svarc: A király meztelen című darabot kedden este mutatták be a Zentai Magyar Kamaraszínház kamaratermében.

A 26 főből álló társulattal nem volt egyszerű a munka – vallotta be Dévai Zoltán színházigazgató és egyben az előadás egyik rendezője. Rámutatott, a régi diákszínjátszókhoz sok új tag csatlakozott, főleg lányok. A nagy létszám és a leginkább hölgyekből álló társulat sok fejtörést okozott a rendező duónak (Verebes Judit, a Zentai Magyar Kamaraszínház színművésze is foglalkozott a gyerekekkel – szerz. megj.), hiszen, ahogyan Dévai Zoltán fogalmazott, a világirodalomban nem sok olyan mű van, amelynek ennyi a szereplője, emellett igencsak a férfiakat népszerűsítik bennük, ez esetben is előfordult, hogy a lányoknak fiúszerepet kellett alakítaniuk.

– Nagyon érdekes próbafolyamat áll mögöttünk, sok mindent rájuk bíztam. Kíváncsi voltam, hogyan oldanának meg különféle szituációkat, ahol pedig kellett, ott segítettünk – árulta el a rendező. – Az előadást megelőző főpróba jól sikerült. Ez, bármilyen furán is hangzik, nem a nézőről szól, hanem a színészről, hiszen itt próbálják ki, hogyan reagál a közönség bizonyos helyzetekre, nevet-e akkor, amikor szerintük kellene. Mi mindig elképzelünk valamit, aztán pedig jól meglepődünk, ha ott, ahol kacajra számítottunk, csend van, ahol pedig nem, ott harsányabban reagálnak a szituációra.

A királykisasszonyt az újonnan csatlakozó Almási Anita, a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola végzős tanulója alakította. Elmondta, hogy nagyon izgult a próbákon, hiszen ez az egész színházi játék egy új élmény volt a számára.

– Amikor megtudtam, hogy én játszom az egyik főszerepet, ennek nagyon megörültem, viszont azt is tudtam, hogy nem ez lesz a legkönnyebb feladat, hiszen minden mimikára, gesztusra oda kell majd figyelnem, és arra is, hogyan mondom ki a szavakat. Rettentően izgatott voltam, de féltem is attól, hogy nehogy elrontsak valamit a színpadon – jegyezte meg a diákszínjátszó, majd hozzátette, ez a tapasztalat nagyban hozzájárult ahhoz a döntéséhez, hogy az érettségi után a színművészetin tanuljon tovább.

A 16 éves gimnazista, Széles Gergő Mátyás a kemény magot erősítette, hiszen tapasztalt színjátszóként lépett a színpadra. Emellett a főhős szerepét is alakítja. Jó élményként élte meg a próbafolyamatot, annak ellenére, hogy össze kellett rázódnia a csapatnak, illetve kevesebb idejük is volt a próbákra.

– Maga a darab nagyon sok lehetőséget ad a nevetésre, hiszen sok benne a sarkított szereplő. Igyekeztünk erre alapozni, és arra, hogy a közönség nevessen, és szerintem ez sikerült is. A karakteremmel azonban nem sikerült teljesen azonosulnom, hiszen ő egy nyálas, hősszerelmes figura, én viszont nem vagyok ilyen. Ettől függetlenül örültem annak, hogy kipróbálhattam magam ebben, és egyáltalán nem volt gond a bőrébe bújnom – mondta Mátyás.

A darab főhőse, Henrik, a kanász arról ábrándozik, hogy egyszer feleségül veszi a gyönyörű királylányt, Henriettát, aki boldogan viszonozza is érzéseit, hiszen bár királyi bölcsőben ringatták őket, és a borsószemet is megérzik huszonnégy párnán keresztül, úgy gondolja, hogy a királylányok is egyszerű lányok. Ám amikor Henriettát kényszerházasságra ítélik, Henrik és barátja, Christian, útnak indul, hogy megmentse őt. A szomszéd birodalomban álarcok, hazugságok és hatalmi illúziók fogadják őket, de bátorságuk révén meglátják a valóságot. A szatirikus vígjáték Andersen meséje nyomán készült.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az ismert történetekből összeállított előadás megnevettette a nézőket (Fotó: Gergely Árpád)