2024. július 17., szerda

Igazgatócsere a VRTV élén

Dinko Gruhonjić: Meggondolatlan nyilatkozataikkal a politikusok hatalmas károkat okoztak a közszolgálati adóknak

Siniša Isakov, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatója szerdán este lemondott tisztségéről. Az RTV igazgatóbizottsága megbízott státusban Srđan Mihajlovićot nevezte ki helyére. Lemondásában Isakov állítólag azt írta, hogy elérkezett ahhoz a ponthoz, amikor már nem képes végrehajtani az IB által elfogadott üzleti tervet.

Meg nem erősített sajtóértesülések szerint Isakov a VRTV pénzügyi helyzetével volt elégedetlen. A vajdasági közszolgálati adó azért került a mostanihoz hasonló rossz anyagi helyzetbe, mert az állam kivételezik a Szerbiai Rádió és Televízióval – állt tegnap több vonatkozó sajtóhírben is.

Isakov a Vajdasági Szociáldemokrata Liga kádere. A tegnapi nap folyamán olyan értékelések is elhangzottak, hogy a volt vezérigazgató politikai nyomásgyakorlásra mondott le. Ezt eddig senki nem cáfolta, vagy erősítette meg. Annyit tudni, hogy a megbízott igazgató, Mihajlović, nem tagja a VSZL-nek, viszont közel áll a párthoz és a párt gazdasági tanácsának elnöke. Mihajlović korábban a Transnafta közvállalat igazgatója, a Vajdasági Bank vezérigazgatója és a Szerbiai Kőolajipari Vállalat vezérigazgatójának a tanácsadója volt.

Az esettel kapcsolatban Dinko Gruhonjić, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének (NDNV) elnöke lapunknak nyilatkozva megjegyezte: „Tekintettel arra, hogy Szerbiában élünk, teljesen „normális”, ha egy ilyen lemondás kapcsán felmerül a politikai nyomásgyakorlás gyanúja. Mivel semmiféle bizonyítékom nincsen, egyelőre csak találgathatok, hogy Isakov döntéséhez valóban köze lett volna a politikumnak.”

Az NDNV számára ismeretes, hogy milyen nehéz helyzetben van a VRTV, ezért a lemondólevél erre vonatkozó állítása tény, magyarázta Gruhonjić, hozzátéve, hogy az állam diszkriminálja a VRTV-t.

– Az állam az SZRTV-t favorizálja. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az SZRTV-t tejben-vajban fürösztik, ugyanakkor az állam mégis többet tesz megsegítésének érdekében. Az NDNV egyébként ebben a témában kérdéseket fog a közeljövőben intézni a művelődési és tájékoztatási minisztériumhoz, a pénzügyminisztériumhoz, az SZRTV-hez és a Szerbiai Villanygazdasághoz. Azt szeretnénk kideríteni, hogy mennyi pénz folyik be az állami költségvetésbe a televízió-előfizetésből, ebből mennyit fizetnek a vajdasági polgárok és mennyit a Szerbia egyéb régióiban élő lakosság, valamint azt, hogy a Vajdaságból begyűlt pénzt vajon teljes egészében a VRTV-nek utalják-e át. Emlékeztetnék arra, hogy az 1999-es NATO-akció során az újvidéki tv-tornyot, az akkori Újvidéki Televízió épületét és a leadók legnagyobb részét lebombázták. Ezeknek legnagyobb részét nem renoválták. A Vajdasági Televízió albérlőként kapott helyet egy épületben. Ehhez képest az állam hatalmas összegeket fordított az SZRTV a NATO-bombázás során megsemmisített infrastruktúrájának a felújítására – mondta Gruhonjić. Szerinte téves a feltételezés, hogy a médiumok igazgatóinak politikai alapon történő kinevezése kevésbé káros következményekkel jár, mint a főszerkesztők politikai irányultságuk mentén történő kinevezése.

Szerbiában szinte lehetetlen, hogy valamelyik média igazgatója mondjuk a Szerb Haladó Párt, főszerkesztője pedig a Demokrata Párt szimpatizánsa, vagy kádere legyen, emelte ki Gruhonjić, hozzátéve, szomorú, hogy egyáltalán erről kell beszélnünk. Hogyan felelhet meg valamelyik média a közszolgálatiság elveinek, ha azt is a politikai pártok zsákmányaként kezelik? – vetette fel a kérdést az NDNV elnöke.

Bár már szinte biztos, hogy az elfogadandó médiatörvény eltörli a televízió- előfizetés intézményét, a polgároknak egyelőre még fizetniük kellene ezt az illetéket. Ugyanakkor feltételezhetjük, hogy Aleksandar Vučić kormányfőhelyettes bejelentése után, hogy az előfizetést eltörlik, még kevesebben tesznek eleget ebbéli kötelezettségüknek, mint eddig. Az idei költségvetésben azonban még nem irányoztak elő eszközöket az SZRTV és a VRTV fenntartására. Gruhonjić szerint felelőtlenek voltak azok a politikusok, akik előre nyilatkoztak az előfizetés eltörléséről, ezzel hatalmas károkat okoztak a közszolgálati adóknak. Mint mondta, „a polgárok többsége eddig sem fizette az előfizetést, most azonban még érvet is kapott, hogy ezt miért nem tegye”.

– Az NDNV egyébként sem egyezik a közszolgálati adók állami pénzelésével, hiszen az országos médiastratégia arra az elvre alapoz, hogy az állam vonuljon ki a médiumok tulajdonosi struktúráiból. A közszolgálati adók költségvetési pénzelésével egy vírust juttatnak a közszolgálati rendszerekbe. Közszolgálati adók helyett visszatér az állami televíziók korszaka – fogalmazott Gruhonjić.

Isakov lemondása kapcsán a VRTV illetékeseit is szerettük volna megszólaltatni, tegnap azonban senki nem kívánt nyilatkozni.