2024. július 8., hétfő

Közös érdek a dolgozók elégedettsége

Aláírták a Magyar Szóban a vállalat és a szakszervezetek képviselői az új kollektív szerződést

A kölcsönös tisztelet és megbecsülés, az együttműködő készség és a foglalkoztatottak helyzetének javítására irányuló törekvés határozta meg mindvégig a Magyar Szó Lapkiadó Kft.-ben lezajlott, negyedszer aláírt kollektív szerződést megelőző tárgyalásokat a vállalat vezetősége és a dolgozókat tömörítő két szakszervezet vezetősége között – hangzott el pénteken délelőtt, amikor a tárgyalások lezárását követően ünnepélyesen aláírták a munkások jogait és kötelezettségeit egy dokumentumban összefoglaló alapszerződést.

Csaknem egy hónapos tárgyalások előzték meg a kollektív szerződés megkötését (Dávid Csilla felvétele)

Csaknem egy hónapos tárgyalások előzték meg a kollektív szerződés megkötését (Dávid Csilla felvétele)

Erdődi Edvina igazgató kiemelte, új mérföldkőnek tartja az elért eredményeket, azt, hogy immár negyedik alkalommal sikerült megvalósítani a megállapodást a szakszervezetekkel. Mint mondta, van tapasztalata ezeket a megbeszéléseket illetően, hiszen korábban is minden egyes esetben részese volt ezeknek a folyamatoknak. Abbéli véleményének adott hangot, hogy a mostani tárgyalásokat követően mindenki elégedett lehet, hiszen a vállalat vezetősége a szakszervezetek szinte minden javaslatát elfogadta, tudva azt, hogy a közös célt és a munka minőségének a javítását eredményezi az, ha a foglalkoztatottak igényeinek megfelelő körülményeket teremt egy vállalat. Több anyagi szempontú növelést maga a cégvezetés javasolt, közölte Erdődi Edvina, s rámutatott arra, hogy a többi között megnövelték a nyaralási pótlék összegét is: a cégnek az a célja, hogy a következő években is állandó téma legyen ennek az összegnek a korrigálása, annak érdekében, hogy fokozatosan eljussunk egy 13.-nak mondható fizetés összegéig, így valóban komoly pótlékot kínálva fel a foglalkoztatottaknak. Kiemelte továbbá, hogy a szakszervezetekkel kötött megállapodásokkal összhangban növelte a lapkiadó vállalat a napidíjak és a szolidáris segélyek értékét is, szorzószámokat emeltek magasabbra olyan foglalkozások esetében a szerkesztőségben és a nyomdában, amelyek kulcsfontosságúnak bizonyulnak a munkavégzésben és -szervezésben. Az igazgató úgy értékelte, megfelelő ütemben halad a vállalat a felsorolt kérdések rendezésében, persze, mindvégig figyelembe kell venni a gazdasági lehetőségeket is, hiszen a cégnek nem az az érdeke, hogy az év végén rossz üzleti eredményeket mutasson ki a pozitívak helyett.

Tóth D. Lívia, a Függetlenség szakszervezet vállalati főmegbízottja megállapította, elégedett lehet minden fél a lezajlott tárgyalásokkal, melyeket a kölcsönös megbecsülés és tisztelet határozott meg, hiszen az együttműködés jegyében teltek ezek az egyeztetések. Elmondta, abban is megállapodtak a lapkiadó vezetőségével, hogy – összhangban az új jogszabályozással – a munkások biztonságáról és egészségvédelméről közösen egy külön kollektív szerződést dolgoznak majd ki, ami azt jelenti, hogy újabb megbeszélések és tárgyalások várnak a vezetőség és a szakszervezetek tagjaira. Egyetértett abban, hogy a tárgyalások bizonyították, közös érdeknek számít a dolgozók helyzetének javítása, mely során szem előtt kell tartani a gazdasági helyzetet és a lehetőségeket is.

Az egyik legfontosabb jellemzője a tárgyalásoknak az volt, hogy nem volt érezhető olyan feszültség, amilyen a korábbi megbeszélések alkalmával – támasztotta alá felszólalásában Varga Attila, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének vállalati vezetője. Maga a dokumentum azért lényeges, mert egy helyen tartalmazza a vállalat alkalmazottainak a jogait és kötelezettségeit – értékelte, s rámutatott arra is, hogy az újságírókat érintő pontok különösen nagy jelentőséggel bírnak. Meglátása szerint a Magyar Szó újságírói fontos munkát végeznek nap mint nap.

Az új kollektív szerződéssel kapcsolatos tárgyalások egy hónappal ezelőtt kezdődtek meg, pénteken a tárgyaló felek ellátták kézjegyeikkel a dokumentumot.

Nyitókép: Erdődi Edvina igazgató, valamint Tóth D. Lívia és Varga Attila szakszervezeti vezetők látták el kézjegyükkel a szerződést (Dávid Csilla felvétele)