Január közepe helyett február 9-éig tart nyitva a Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a Mai Manó Házban. A tárlat a mexikói művésznő életének rejtett epizódjaiba enged bepillantást.
A Frida Kahlo fotógyűjteménye 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a világot járja, húsz városban már csaknem egymillióan keresték fel. Budapesten a Mai Manó Házban tavaly október óta tekinthető meg a kiállítás.
Bármilyen fontos is volt számára a fotográfia, Frida Kahlo gyűjteményének egy részét évtizedekre elrejtették a nyilvánosság elől. Amikor 1954-ben meghalt, férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta a Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy, Frida életének és munkásságának szentelt múzeumot rendezhessenek be. Diego kérésére több személyes tárgyat – köztük csaknem 6000 fényképet – zártak el a nyilvánosság elől, így azokat majd’ 50 évig nem láthatta a közönség.
Szinte mitikus aura övezte a fürdőszobát a Kék Házban, amelyet e kincsek őrzésére kijelöltek.
Az archívumot csak 2003-ban nyitották meg. Az újonnan fellelt fényképekből válogatott e kiállításra a kurátor, Pablo Ortiz Monasterio fotográfus, aki a mexikói fotográfia történetének is szakértője.
A Frida Kahlo fotógyűjteménye című tárlaton 241 korábban nem publikált, Frida által nagyra tartott fénykép látható, amelyek életének különböző korszakait jelenítik meg, rajtuk Frida számára fontos emberekkel.
A Frida Kahlo: Her Photos című katalógusban a kiállítás fotói mellett látható más, a lezárt fürdőszobában talált több ezer darabos korpuszból gondosan kiválogatott kép is.
Nyitókép: Frida Kahlo 1944 körül (Fotó/Forrás: Diego Rivera & Frida Kahlo Archives / Mai Manó Ház)