2024. július 17., szerda
INFORMATIKA-OKTATÁS

„Komolyabban vennék a diákok, ha kötelező lenne”

Választható tárgyként az informatikából adott osztályzat nem kerül be a tanulmányi átlageredménybe, így a diákok kevésbé is veszik komolyan a feladatokat, mondja Bálint Krisztián matematika

A szabadkai Ivan Goran Kovačić Általános Iskola tanára nem tartja rossz ötletnek a minisztérium javaslatát, miszerint jövő tanévtől legyen kötelező tantárgy az informatika. Mint Bálint Krisztián mondja, az informatikatanárok tapasztalatai szerint a diákok bár érdeklődőek, hiszen ezért választották ezt a tárgyat, de mivel tudják, hogy az átlageredménybe nem számolódik be az osztályzat, nem is veszik kellően komolyan például a házi feladatok elkészítését és nehezebb is őket motiválni arra, hogy óráról órára készüljenek, miközben az informatikára szükség van, a digitális tudás ma már elengedhetetlen. Sok minden most, választható tárgyként, a tanáron múlik abból a szempontból, hogy meg kell találnia azt a módszert, amivel leginkább felkelti a diákok figyelmét.

– Amikor az informatikát választják és ötödik osztályban hozzám kerülnek a diákok, látom, hogy a számítógép kezelésével nincsenek gondjaik, viszont leginkább játékokra, közösségi oldalakra használták, és azt kell ezeken az órákon tudatosítani és megmutatni, hogy mi minden másra is használható a számítógép, milyen más lehetőséget is kínál az informatika, és megtanítani a diákokat arra, hogy hogyan tudják helyesen használni a digitális eszközöket. Vannak alapdolgok, amiket mindenképpen meg kell tanulniuk, mint amilyen például a szövegszerkesztés, az adatok kezelése, tárolása, én a prezentációkészítésre is nagy hangsúlyt szoktam fektetni, de mindenek előtt mi azzal kezdjük, hogy melyek a számítógép elemei, mi is az a hardver, mi is az a szoftver – mondta az informatikatanár. – Nálunk az iskolában működik az elektronikus oktatás is, létrehoztunk egy elektronikus osztálytermet és az alkalmazott rendszerbe belépve a tanárok ide feltölthetik a tananyagot, házi feladatokat, gyakorlásra feladott példákat, definíciókat, táblázatokat és sok minden mást is, a diákok pedig belépve a rendszerbe ezt otthonról is elérhetik. Én adtam már fel ezen a rendszeren keresztül házi feladatot is, de kísérleti jelleggel még ellenőrzőt is írattam úgy, hogy megadott időpontban mindenki otthonról kapcsolódott a rendszerbe. A diákok kezében ott az okostelefon, a számítógépet napi szinten használják, otthonosan mozognak a technikai eszközök világában, egyszerűen megkerülhetetlen mindez már az oktatás szempontjából is, és bizonyos digitális kompetencia szükséges ahhoz, hogy bármilyen területen is boldogulni tudjon az ember.

Már adottak a feltételek

Az iskolák 90 százalékában már most adottak a feltételek ahhoz, hogy az informatika kötelező tantárgy legyen, és ezt be kell látnia az Országos Oktatási Tanácsnak is, állítják az oktatási minisztériumban. Ahogyan Snežana Marković miniszterhelyettes mondta, az adataik szerint 1200 iskolából csupán 15 jelezte, hogy nincsenek meg a feltételek, de ők is azt mondták, hogy nincs informatika-kabinetük, és nem azt, hogy nincsenek számítógépeik. Hangsúlyozta, hogy ezt is ellenőrizni fogják majd, hogy valóban nincsenek kabinetek vagy csupán így akarnak új kabinetet kiharcolni a szóban forgó iskolák. Egyébként mintegy 600 iskola jelezte, hogy egy kabinetük van, a többiek azt mondták, hogy minimum kettő.

– Nincs feltétlenül szükség ezer eurós számítógépekre sem, a tanítás kivitelezhető akár táblagépekkel is, amelyek jóval olcsóbbak. Erről a lehetőségről is beszélni fogunk azokkal az önkormányzatokkal, amelyek iskoláiban nincs elég számítógép – mondta Marković.