Vissza kellene hozni az általános iskolákban és középiskolákba az uniformist, nyilatkozta Mladen Šarčević oktatási miniszter, e kijelentése pedig, ahogyan az várható is volt, hullámokat keltett mind a tanárok, mind a diákok, mind a szülők körében. Ellátogattunk a szabadkai Kizúr István Általános Iskolába, hogy a tanárok és a diákok véleményét is kikérjük az uniformis témájában. A kérdésünkre, hogy szeretnének-e uniformist, felsős diákok egy csapata egyöntetűen az válaszolta, hogy igen, az egyenruha tetszik nekik, ezt látják az amerikai filmekben is, és szerintük igenis menő dolog. Igen ám, de a miniszter szinte bizonyosan nem az angliai, amerikai iskolákban használt formaruhákra gondolt, hanem arra a kék köpenyre, amit évekkel ezelőtt itt, a mi iskoláinkban is használtak már. Nos, a kék iskolaköpenyről is határozott és egyöntetű véleménye van a diákoknak. Csak ennyit mondtak: Pfuj!
Arnold Pece Angéla tanítónő elmondta, kettős érzése van mindezzel kapcsolatban.
– A tehetősebb szülők gyermekei másképp öltöznek, mint a kevésbé jómódúak, s aki nem tud olyan ruhában iskolába jönni, mint amilyenben szeretne, azoknak biztosan sokat számítana, hogy mindenki öltözéke egyforma. A pedagógus számára uniformistól függetlenül is minden tanuló egyforma, de az uniformis rásegíthetne, hogy a gyerekek ne lássák, hogy ki van drágább ruhában. Ha arról a formaruháról beszélünk, ami a nyugati államokban van, ahol még a cipő is egyforma. A nyugati mintára készült formaruhák azonban azt a kérdést is magukkal vonják, hogy amennyiben ezt a szülőknek kell megvásárolniuk, akkor ez mekkora anyagi terhet ró a szülőkre. Hiszen a formaruha, amelyből több váltásnak is kell lennie és az időjárási viszonyokhoz alkalmazkodóan több részből is kell állnia, nem kevés pénzbe kerül. A kék iskolaköpeny abban segíthetne, hogy a ruhát megóvjuk. Rajzórákon például a tempera, a tinta sokszor kárt tesz a ruhákban, ebből a szempontból van értelme az iskolaköpenynek – mondta a tanítónő, akitől azt is megtudtuk, hogy ő még járt iskolaköpenyben és ő szerette.
– Nekünk volt lehetőségünk kis jeleket rávarrni, és hozzáállás kérdése is, hogy a tanító hogyan szeretteti meg a gyerekekkel, hogyan néz a köpenyre. Ha a pedagógus sem örül neki, akkor a gyerekek sem fognak. Meg kell a módját találni, hogy hogyan tálaljuk. Viszont fontos, hogy a gyerekek kényelmes ruhában legyenek, s lehet, hogy a köpeny zavarná őket a munkában, melegítene a melegebb időben. 30 éve már uniformis nélkül dolgoznak a pedagógusok, és így is folyik a munka, és nálam, a kisgyerekeknél még nem is jelentkeztek öltözködésbeli problémák, és azt sem látom, hogy irigykednének egymás ruháira – hallottuk beszélgetőtársunktól.
A felsősök és a középiskolások viszont próbálgatják a határaikat az öltözködés terén is. Talán nem is véletlenül áll sok helyen az iskolák bejárati ajtaján a felhívás, hogy lányok esetében például rövid szoknyában, pántos, hasvillantós topban, sminkben megjelenni tiltja a szabályzat, tilos az iskola házi rendje szerint.
Skarlák Gabriella, a Kizúr István iskola magyartanárnője szerint az iskolaköpeny kérdése egy igen összetett kérdés, sok támogatója van a bevezetésének, de legalább annyi ellenzője is.
– Végig kell gondolni, hogy miért szeretnénk bevezetni. Ha a szociális különbségek eltakarása a cél, akkor az én véleményem szerint ez téves intézkedés lenne. A szociális különbségeket nem eltakarni kell, hanem eltüntetni. Az iskolai köpeny szerintem erre nem adna megoldást, hiszen a köpeny alatt ott van a ruházatuk, a cipőik továbbra is különbözőek lennének, nem beszélve például a mobiltelefonokról. Viszont ha az öltözetünk megóvása a cél, akkor indokolt lehet a bevezetése. Egy jól sikerült rajzóra után egyenesen a mosásba mehet. Engem nem zavarna a köpeny újbóli bevezetése, de nagyon végig kell ezt gondolni. Volt már köpeny az iskolákban és megszüntették a használatát. Miért tették, ha most ismét vissza akarják állítani? Én is hordtam iskolai köpenyt és szobacipőt a ruhánk, a környezetünk megóvása, tisztán tartása érdekében is. A világon léteznek formaruhák is az iskolákban, amelyek az összetartozást erősítik. Az összetartozást erősítik, nem pedig a különbségeket takargatják. Az én véleményem, hogy jobb lenne, ha formaruhája lenne az iskoláknak. Csinos, modern formaruha, amit nem szégyellnének felhúzni a diákok – hallottuk a tanárnőtől, aki hangsúlyozta, ha a köpeny újbóli bevezetésére sor kerül, ő tanárként ezt elfogadja, de fontos lenne a szülők és a tanulók véleményét is kikérni.
A szülők véleménye sem egyértelmű, hiszen vannak olyan szülők, akik maguk is keserű szájízzel emlékeznek vissza a köpenyre, nem szerették hordani, mert úgy érezték, hogy elnyomta az egyéniséget, és úgy egyáltalán, nem szerettek belekényszerülni semmilyen egyenruhába sem, ám vannak olyanok is, akik szerint egyszerűbb lenne a gyereket öltöztetni, mert egyrészt az összekoszolódott köpenyt könnyebb kimosni, másrészt kevésbé kellene azzal számolni, hogy a gyerekek egymással versenyezzenek az öltözködés terén is.
Az általunk megkérdezett szülők azt is mondták, hogy abban az esetben lenne elfogadható a mellény, ha jó minőségű lenne, poliészter helyett készüljön pamutból és ne a szülőknek kelljen megvásárolniuk.