A sakk és az edukatív kineziológia együttes erejével igyekszik segítséget nyújtani a tanulási (írás, olvasás, számolás) nehézségekkel küzdő alsós gyermekeknek az Aragóniai Beatrix Sakk Klub Szabadkán egy hat hónapos kurzus keretében. A foglalkozásokat november 26-tól szombatonként tartják majd a Magyar Házban. A program kapcsán Rózsa Zsombor koordinátorral, Vörös Flóra sakkoktatóval és dr. Máté Emese filológussal, edukatív kineziológussal beszélgettünk.
Van két hatékony módszer az ismereteink között, amelyek fejlesztik a képességeket, az egyik a sakk, másik a kineziológia, és arra gondoltunk, hogy ennek a kettőnek az ötvözete még hatékonyabban segítheti majd a gyerekeket. 12 alsós gyermek jelentkezését várjuk, akik diszlexiával, diszgráfiával vagy diszkalkuliával küzdenek. Játékos edukáció keretében foglalkozunk majd a gyerekekkel. Egyik módszer a sakk lesz. Mindig szívesen mondom el, hogy a sakktáblán 13 ezer fajta játék játszható, és közel 60 fajta képességet fejleszt. De fontos elmondanunk, hogy a jelentkezőknek nem kell tudniuk sakkozni, ez nem feltétele a jelentkezésnek. A sakk mellett kézműves foglalkozások is lesznek, itt a gyerekek például maguk is létrehozhatnak új játékokat – hallottuk Rózsa Zsombortól, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy az Aragóniai Beatrix Sakk Klub az egyetlen olyan sakk klub az országban, amely a Polgár Judit által kidolgozott sakkpalota módszert alkalmazza. Ez egy különleges képességfejlesztő módszer, amely segíti a gyerekeket a hatékony tanulásban is. Innen is fognak elemeket integrálni a tanulási nehézségekkel küzdő diákokat segítő kurzusukba.
A sakk- és a kézműves foglalkozások mellett a kineziológia is bekapcsolódik a programba. Ahogyan dr. Máté Emese elmondta, játékos mozgásgyakorlatok, koordinációs gyakorlatok is várják majd az órákon a tanulókat.
– Amikor tanulunk, nem mindig használjuk mindkét agyféltekénket egyszerre. Van, amikor az információkat az egyik agyfélteke dominanciájával vesszük fel, és ha van ott valami blokkolt folyamat, ami miatt nem tudjuk az információt befogadni, akkor megrekedünk. Általában ez okozza a tanulási nehézségeket. A kineziológia módszerével az ABC-t és a számrendszert is mozgásos gyakorlattal újra rögzítjük. A diákok önfejlesztő játékokban is részt vesznek, és csoportmunkát is szervezünk egyszer a szülőkkel együtt – mondta el dr. Máté Emese.
Vörös Flórától megtudtuk, hogy a résztvevő kisdiákok a folyamat elején és a végén is egy felmérésen vesznek részt Valent Etelka fejlesztési tanácsadó bevonásával, hogy a felmérés egyrészt képet adjon a kiindulópontról, másrészt arról, hogy a diákok honnan hová jutottak el a program végére. A hat hónapos kurzus végén ugyanis ugyanazokat a feladatokat végzik el, rajzolnak is egyebek mellett az elején és a végén is, és ezekből a rajzokból a szervezők Funchesstic sakkfesztiválon kiállítást szeretnének majd készíteni – természetesen mindezt csak a szülők hozzájárulásával hozzák nyilvánosságra.
A jelentkezéseket a sakk klub november 26-ig fogadja az aragoniaibeatrix@hotmail.com e-mail-címen, bővebb információ pedig Rózsa Zsombortól kapható a 069/198-29-24-es telefonszámon.