2024. november 22., péntek

Nagyérettségi – próbaidőszakkal?

Az oktatási miniszter a 25 ezer aláírást összegyűjtő középiskolásokkal találkozott

Branko Ružić oktatási miniszter megbeszélést folytatott a középiskolások Minket is érint! elnevezésű, nem formális egyesületének képviselőivel, Luka Babićtyal, Dorotea Vasićtyal és Stefan Markovićtyal, akik társaik nevében is azt kérik, az oktatási illetékesek álljanak el az érettségi elképzelt koncepciójától. A diákok petíciót is benyújtottak, amit 25.000 tanuló írt alá.

– Meggyőződésem, hogy az új fajta érettségi egy lépés a jó irányba, és pozitív változások elindítója lesz a rendszer minden szegmensében, mert minden bizonnyal számos bevett, de nem kellően hatékony gyakorlatot megváltoztat oktatásunkban. Az érettségi célja az egyetemi beiratkozás megkönnyítése, a stressz csökkentése és az oktatási rendszer minőségének javítása. Nem kényszerből vezetjük be, és főként nem a diákok rovására. Amihez ragaszkodom, az a párbeszéd, az összes szereplő teljes körű tájékoztatása, és a zéró tolerancia az esetleges meglepetésekkel szemben – emelte ki Ružić. A miniszter szerint nem szabad elpolitizálni az nagyérettségi kérdését.

Arra is kérte a diákokat, hogy adják meg annak a minisztériumi személynek a nevét, aki ​​állítólag azt mondta nekik, hogy őket senki nem kérdezi az érettségivel kapcsolatban. Az egyesület képviselői kijelentették, hogy ez a személy nem a minisztériumban dolgozik.

A fiatalok átmeneti időszakot kértek a nagyérettségi bevezetésére, és hoztak egy számos kérdést tartalmazó listát is, amire az oktatási minisztérium válaszol majd, de abban is egyetértettek, hogy információhiány miatt nagyon sok kérdés nyitott.

– Azért vagyunk itt, hogy konstruktív fél legyünk a párbeszédben, és közösen megtaláljuk a lehető legjobb megoldást. Diákok vagyunk, akik Szerbiában akarunk maradni – mondta Luka Babić. Mint a találkozó után kijelentette: az átmeneti periódus néhány éves próbaidőszakot jelentene, amikor az egyetemi karokon lenne felvételi vizsga, ám a végzős középiskolások nagyérettségit tennének. Össze lehetne vetni a nagyérettségin és a felvételi vizsgán elért eredményt, ezzel kiderülne, az állami érettségi megfelelő mércéje-e a tudásnak. Ha a rendszer nem megfelelő erre, s mi bevezetjük a nagyérettségit, néhány generációt feláldozunk. Az átmeneti időszakkal ezt kellene elkerülni – nyilatkozta Babić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás