2024. július 17., szerda

A pedagógusi kompetencia megemelése a célunk

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezésében megkezdődött a 15. Apáczai Nyári Akadémia Újvidéken

Az első héten, július 6–10-e között a Természettudományi szekció, valamint a Történelem és magyarság címmel folyik továbbképzés. A második héten, július 13–17-e között pedig az Osztályfőnökök továbbképzését és a Tapasztald, hogy továbbadhasd! elnevezésű környezetnevelési programon vesznek részt a pedagógusok.
Muhi Béla okleveles fizikus, a nyári akadémia fő szervezője hétfő reggel köszöntötte a résztvevőket. Azt követően Mozetić Adrián fiatal zenei tehetség énekelt, majd a Hertelendyfalváról érkezett Halász Béla református püspök szólt az egybegyűltekhez.
Muhi Béla lapunknak elmondta, hogy kezdetben csak természettudományi szekció volt, majd a későbbi évek során az osztályfőnöki, a történelem és magyarság, valamint a környezetismereti szekciók csatlakoztak a továbbképzés programjához.
– 15 évvel ezelőtt azzal a szándékkal indítottuk ezt a továbbképzési sorozatot, hogy a pedagógusaink anyanyelvünkön bővítsék a szakmai ismereteiket. Módszertani tanácsokkal látjuk el őket, kísérleteket és gyakorlati bemutatókat tekintenek meg. A pedagógusi kompetencia megemelése a célunk. A bemutatók folyamán komoly figyelmet fordítunk a szaknyelvre és a szakirodalomra. A tehetséggondozás külön témakör, amelyre nagy hangsúlyt fektetünk. Kezdetek óta támogatónk a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma. Évekre visszamenőleg a szerbiai Oktatásügyi Minisztérium hivatalosan elismeri a továbbképzést, azaz akkreditált szemináriumként sorolja be. A résztvevő pedagógusok 24 lehallgatott továbbképzésről kapnak tanúsítványt – nyilatkozta Muhi.
– A Természettudományi szekció 25 szakmai előadást foglal magában. Az előadók szerbiai és magyarországi egyetemi tanárok és szakemberek, akik tapasztalt pedagógusok. Műhelymunkákat, kísérleteket és demonstrációkat is szerveztünk. Szerdán a résztvevők szakmai kirándulásra mennek a római sáncokra, ahol Horák Kornél biológus, a Budapesti Corvinus Egyetem konzulens tanára az ott található ritka növényekről tart előadást. Megnézzük az óbecsei tájházat, valamint a tiszai zsilipet, ahol ismertetjük a vizek szabályozásának a történetét, visszafelé megtekintjük a temerini tájházat – részletezte a programot a fő szervező.