2025. január 22., szerda

Közoktatási körtérkép

Zentán, az Alkotóházban bemutatták a Közoktatási körtérkép – A tanulói létszámok változása a Kárpát-medence külhoni magyar közösségeiben a 2010-es években (Gondolat Kiadó, 2022.) című könyvet.

A könyvbemutató vendége Tátrai Patrik, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, a kötet egyik szerzője volt.

– A tanulmány Magyarország határain kívüli négy régiónak, Szlovákiának, Kárpátaljának, Erdélynek és Vajdaságnak a tanulói létszám-változásait dolgozza fel. A lényegessége pedig abban rejlik, hogy ez idáig egységesített formában nem álltak rendelkezésre ezek az adatok – nyilatkozta Tátai Patrik. A tartományunk területéről történő összegyűjtése kapcsán elmondta, hogy Vajdaság esetében viszonylag könnyű dolguk volt, a Magyar Nemzeti Tanács ugyanis a rendelkezésükre bocsátotta az adatokat, vagyis az óvodások, az általános iskolások, illetve a középiskolások létszámát is.

– Az elmúlt 10 évben az oktatási szinttől függően jelentős változás történt. A legkedvezőtlenebb helyzet az általános iskolák esetében figyelhető meg, ahol mintegy 30%-kal csökkent a tanulók létszáma, ugyanakkor a középiskolák esetében is jelentős ez a csökkenés, mivel ezek esetében egynegyedével csökkent a diákok száma – magyarázta, és megjegyezte azt is, hogy ezzel szemben a vizsgált időszak egy szűk szegmensében (az óvodai adatok csak 2016-tól elérhetők – a szerző megjegyzése) 2016 és 2019 között az óvodai létszámok emelkedtek, ami mindenképpen biztató.

–Ez azonban még nem azt jelenti, hogy nyugodtan hátradőlhetünk, mert ez mindössze annak a jele, hogy az óvodáknak nagyobb a vonzóereje. De akár a magyar kormány által támogatott óvodafejlesztési programnak is lehetett ebben szerepe – jegyezte meg a a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, aki azt is elmondta, hogy valójában a szerzett adatokból nem sikerült megállapítaniuk ennek a pontos okait.

A szerző érdekességként elmondta azt is, hogy amíg a legtöbb régióban a tömb és a szórvány között elég jelentős eltérés figyelhető meg, addig talán Vajdaságban a legkisebb ez a különbség. Persze nem csak azért, mert a szórvány annyira jó helyzetben van, hanem mert a tömbben élőkről szerzett adatok mutatnak kedvezőtlen tendenciát.

– Miközben a tömbterületeken, vagyis, Zentán, Magyarkanizsán, Adán és a többi túlnyomórészt magyarok lakta községben csökkenőben van a közoktatásban tanulók száma, addig Újvidéken, illetve az agglomerációjában ez növekvő tendenciát mutat. Vagyis ezek szerint Újvidék és a környéke az a régió, ami népességvonzó hatást tud gyakorolni környezetére, és az egyetlen, ami olyan gazdasági lehetőségeket kínál, hogy megéri ide elköltözni. Ez pedig tanulói létszámnövekedést tud kimutatni – nyilatkozta Tátrai Patrik.

A kötet újdonsága egyrészt térképen ábrázolja az egységes, a közoktatás minden szintjére kiterjedő, összehasonlítható adatokat, másrészt ismerteti az adatokból kirajzolódó folyamatokat – különös tekintettel a kérdés demográfiai és általános társadalmi hátterére. A kiadvány műfaja atlaszként határozható meg, mivel a munka leghangsúlyosabb része az a 90 térkép, amely a magyar óvodás gyerekek és iskolai tanulók létszámára, beiskolázási arányára vonatkozó információkat települési és regionális szinten ábrázolja. A térképeket kiegészítik, értelmezésüket segítik, a folyamatokat magyarázzák a szöveges részek, továbbá a mellékletben elérhetők a részletes adatok táblázatos formában. Az atlasz lehetővé teszi a Kárpát-medencei oktatási, demográfiai, illetve általánosan a társadalomtudományi kutatások hatékonyabb megalapozását, valamint segíti a magyar kisebbségi oktatásban tevékenykedők, illetve a szakpolitikusok munkáját.

A könyvben szereplő adatok és térképek a http://www.mtafki.hu/oktatasi-atlasz internetes címen díjmentesen tanulmányozhatók.

Magyar ember Magyar Szót érdemel