2024. szeptember 13., péntek

„Nem lesz szegregáció az újvidéki óvodákban”

A Radosno Detinjstvo Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatója cáfolta, hogy az óvodás gyermekek nemi alapon való elkülönítését készül javasolni Újvidék vezetőségének

Futótűzként terjedt el kedden annak híre, hogy az újvidéki óvodákban különválaszthatják a kislányokat a kisfiúktól, valamint hogy bilingvális, orosz–szerb nyelvű oktatás bevezetését latolgatják, annak kapcsán, hogy ezekkel a javaslatokkal készül előrukkolni a Radosno Detinjstvo Iskoláskorelőtti Intézmény vezetősége a városi szervek előtt. A szegregáció hírét a Blic napilap keddi, nyomtatott kiadásában közölte, és olyan általános felháborodást váltott ki, hogy a nap folyamán a Szerbiai Demokrata Párt városi bizottsága – ennek a pártnak jutott ki ugyanis a választások utáni megtiszteltetés, hogy igazgatót javasoljon az intézmény élére –, is reagálni kényszerült, dementálva az állítások helytállóságát.

Ezt megelőzően azonban a Blicből arról értesülhettünk, hogy Marko Grgurević, az intézmény igazgatója oroszországi látogatása nyomán, ott szerzett tapasztalatai egy részét szeretné Újvidéken meghonosítani. Eszerint az igazgató azt állította, hogy jó eredményeket jegyeznek Oroszországban, amikor elkülönítve foglalkoznak kisfiúkkal és kislányokkal kreatív műhelyfoglalkozások során, és a fiúk inkább ,,mesterkednek”, a lányok pedig fodrászkodnak. Ezenkívül bejelentette, hogy az orosz tőke érkezésével Újvidéken megnőtt az orosz nyelv iránti érdeklődés, ennek okán javasolni fogja az orosz nyelv bevezetését is az angol és a németen kívül az óvodai oktatásba.

A szülők, a szakma megrökönyödött ezeken a bejelentéseken, és egyértelműen elutasítják az igazgató oroszországi tapasztalatainak alkalmazását, már csak azért is, mert, mint többen fogalmaztak, középkori, túlhaladott módszerekről kár beszélni, főleg akkor, ha az újvidéki óvodák elsőrendű gondja a helyhiány. Azt és más valós gondokat kellene mielőbb orvosolni, hiszen a szülők egyszerűen nem tudják elhelyezni gyerekeiket az intézményben, még akkor sem, ha a törvény erre kötelezi őket.

Heinrich Muškinja Anikó tartományi ombudsman szerint minden épeszű ember ellenezné az ilyenfajta javaslatot, mert a gyerekek szocializálódása nem teljesedhet ki nemi alapon elkülönített osztályokban. A fiúknak és a lányoknak meg kell ismerniük egymást, enélkül nem fejlődhetnek egészségesen. Mint kijelentette, a Radosno detinjstvo egyes munkamódszerbeli újításait támogatni tudja, például azt, hogy a gyerekek többet mozogjanak, és kevesebbet tanuljanak hagyományos értelemben, de a terv további részeit nem. A bilingvális oktatás bevezetése is összetett folyamat, melyet nem lehet félvállról kezelni – tette hozzá az ombudsman.

A kora délutáni órákban aztán a sajtó megkapta Marko Grgurevićnek, az intézmény igazgatójának cáfolatát, melyben elhatárolódik a Blicben megjelentektől. „Felelősségteljesen állítom, hogy nem jelentettem ki azt, hogy a jövőben a kisfiúk és a kislányok külön óvodai csoportokba fognak járni. Szerettük volna megosztani oroszországi látogatásunk tapasztalatait az újvidéki Radosno Detinjstvo Iskoláskorelőtti Intézmény alkalmazottaival. Egy pillanatban sem állítottam azt, hogy Újvidéken alkalmazni fogjuk a lányok és fiúk különválasztását. Az pedig igaz, hogy a jövőben az angol és a német nyelv mellett fel fogjuk kínálni az orosz nyelvet is. Újvidéken mind több az orosz nemzetiségű gyerek. Még egyszer hangsúlyozom, hogy az intézmény vezetőségének nem áll szándékában a szegregáció bevezetése Újvidéken” – áll többek között a szerkesztőségünkbe is eljuttatott cáfolatában.

A szóban forgó oroszországi tapasztalat valójában egy orosz professzor kísérlete, amelyet egy moszkvai iskolában alkalmazott. A 021-es rádió állítása szerint ebben az iskolában a diákok állva oldják meg a feladatokat, szemeiket tornáztatják, és kizárólag tollal írnak, amelyet tintába mártanak. A lányok és a fiúk együtt játszhatnak a szünetekben, de a foglalkozásokon már különválasztják őket. A professzor indoklása szerint erre azért van szükség, mert a gyerekek mentálisan különbözőképp érnek. Véleménye szerint a fiúk emotívabbak, és jobban reagálnak a kreatív feladatokra, a lányok pedig pragmatikusabbak, és könnyebben feldolgozzák a szisztematikus munkát igénylő tárgyakat.