2024. december 22., vasárnap

Átalakuló oktatói és nevelői utak

Intenzíven dolgoznak a színvonalas óvodai rendszer megvalósításán

Az UNICEF és az Oktatási Minisztérium óvodai nevelésnek szentelt konferenciáján bemutatták A felemelkedés évei elnevezésű program megvalósításának eredményeit és az óvodai nevelés további fejlesztési irányait.

Az iskoláskor előtti intézmények támogatása az Oktatási Minisztériumnak a Világbank által finanszírozott inkluzív óvodai nevelés és oktatás négyéves projektje révén valósult meg, mégpedig az illetékes állami intézmények, civil szervezetek, a Belgrádi Filozófiai Kar Pedagógiai és Andragógiai Intézete és az UNICEF segítségével.

Vicsek Annamária oktatási államtitkár kiemelte, hogy a tárca az érintett szervezetekkel és partnerintézményekkel együttműködve intenzíven dolgozik azon intézkedések és tevékenységek megvalósításán, amelyek hozzájárulnak a gyermekek minőségi óvodai neveléséhez.

– Azon dolgozunk, hogy a családokat támogassuk nevelési funkciójuk betöltésében, erősítsük a szakemberállomány szalmai kompetenciáit, valamint javítsuk az együttműködést a gyermekek és családok szociális támogatásában érintett más szereplők között, gondolok itt az iskolákra, kulturális intézményekre, az egészségügyre, a szociális védelemre és a helyi önkormányzatokra. Közös erőfeszítéseink és tevékenységeink egy olyan óvodai nevelési és oktatási rendszer kiépítését célozzák meg, amely minden gyermek számára elérhető és nyitott lesz – mondta Vicsek Annamária.

Előrelépés történt az óvodai nevelés és oktatás fejlesztésében a létesítmények építésével és rekonstrukciójával, valamint a szakemberek kapacitásának megerősítésével. A program célja, hogy egy olyan új megközelítést valósítsanak meg, amely a játékon keresztüli tanulásra, valamint a gyermekek és felnőttek közötti minőségi kapcsolatokra összpontosít. Emellett népszerűsítették a korai tanulás fontosságát, és javulást értek el a veszélyeztetett társadalmi csoportokból származó gyermekek befogadását illetően.

A szerbiai UNICEF a belgrádi Filozófiai Kar Pedagógiai és Andragógiai Intézetével együttműködve támogatási programot dolgozott ki egy új tanulási szemlélet megvalósítására, amely a játékra és minőségi kapcsolatokra helyezi a hangsúlyt.

A szerbiai UNICEF igazgatója, Deyana Kostadinova hangsúlyozta, hogy a minőségi, inkluzív óvodai oktatáshoz való egyenlő hozzáférés megalapozza az átalakuló oktatási utat.

– Az új programtervezetnek sok pozitív hozadéka lehet, de továbbra is vannak olyan kihívások, amelyek megoldásában együtt kell működnünk. Gondolok itt az érzékeny társadalmi csoportokhoz tartozó gyermekek, különösen a romák és a fejlődésben akadályozott gyermekek egyenlő részvételi feltételeinek biztosítására – mondta Deyana Kostadinova.

Az új programkoncepció támogatja a gyerekek tanulását természetes közegükben. A megközelítés alkalmazásához az állami és magán óvodai intézményekben és általános iskolákban foglalkoztatott szakemberek több mint 95 százaléka részesült képzésben, míg az állami intézményekben dolgozók mentorálás és horizontális csere útján kaptak támogatást.

Annak érdekében, hogy minden gyermek hozzáférjen a minőségi, inkluzív óvodai neveléshez és oktatáshoz, további rendszerszintű fellépésre, hosszú távú befektetésre, ágazatközi koordinációra és a gyermekekkel foglalkozó motivált szakemberekre van szükség – ezekkel a gondolatokkal zárult a konferencia.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás