2024. november 5., kedd

Új tudás birtokában

Olaszországi és szlovéniai szakmai továbbképzésen járt a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium néhány tanára

A szabadkai Svetozar Marković Gimnázium hat tanára a közelmúltban Szlovéniába és Olaszországba utazott szakmai továbbképzésre, hogy új ismereteket és tapasztalatokat gyűjtsenek, amiket majd átadhatnak kollégáiknak és a tanulóknak. Godányi Silvia matematika szakos tanár, Móra Regina magyar szakos tanár és Aleksandar Slavov szerb szakos tanár az Erasmus+ Job Shadowing (munkafolyamat követése) projekt részeként egy hétre a szlovéniai Celje városába látogatott, ahol a Celje – Center Gimnázium vendégei voltak, míg Jasna Aleksanić pszichológus, Aleksandra Mešter Trajković angol szakos tanár és Szűcs Emese matematika szakos tanár szintén az Erasmus+ projekt keretein belül öt napra Firenzébe utazott a 4C az osztályteremben elnevezésű tanfolyamra.

A szlovéniai szakmai képzés témája a szerbiai és a szlovéniai oktatási rendszer volt. A középpontba az állami érettségi került, amit Szlovéniában már 1994-ben bevezettek. A pedagógusoknak utazás előtt egy interkulturális online felkészítésen, valamint angol nyelvi órákon is részt kellett venniük.

– A celjei gimnáziumban különböző tanórák résztvevői lehettünk, mely során betekintést nyertünk az érettségire való felkészülés folyamataiba, valamint a szervezési eljárások kulisszatitkait is felfedezhettük, előadásokat hallhattunk az érettségi lefolyásáról, de az eredmények elemzésével is foglalkoztunk. Ljubljanai, celjei és maribori egyetemekre is ellátogattunk, ahol bővítettük az ismereteinket az állami érettségi megvalósulásáról, hatásairól az oktatás mindegyik szintjén. Egyúttal informálódtunk a külföldön való továbbtanulási lehetőségekről is. A képzés nagyon tanulságos volt. Sok tapasztalatot szereztünk, és elmondhatjuk konklúzióként, hogy ami nálunk évek óta csak a próbálkozás szintjén van, az Szlovéniában már hosszú ideje működik, egy rendkívül jól kiépített rendszerrel. A tudást, amit magunkba szívtunk, igyekszünk átadni a kollégáknak és a diákoknak is – emelte ki Móra Regina az utazás kapcsán, majd hozzátette, hogy nagy élmény volt számára látni a celjei gimnáziuban lévő nyugodt és kiegyensúlyozott légkört, egy jól felszerelt és praktikus intézményt, ahol, mint kiderült, a tanulók már harmadik osztálytól kezdve intenzíven készülnek az érettségire, a már előzőleg megkapott tételekből. A projektben résztvevők a Celje – Center Gimnázium tanáraival együtt az eddigi tapasztalatok, ismeretek értékelésével is foglalkoztak, valamint a további együttműködésről is tárgyaltak. Mindezek mellett körbejárták Celje történelmi emlékhelyeit és Ljubljana központját is.

Firenzében is hasznos továbbképzést tartottak

Firenzében is hasznos továbbképzést tartottak

A firenzei szakmai továbbképzésen való részvételre a Svetozar Marković Gimnázium a Tempus Közalapítványnál pályázott. A tapasztalatokról Szűcs Emese nyilatkozott lapunknak, aki elmondta, hogy az utazást megelőzően három előkészítő képzésen kellett részt venniük a pedagógusoknak.

Az iskola három tanára egy motivációs levéllel pályázott a 4C az osztályteremben elnevezésű tanfolyamra. Azért hívják 4C-nek, mert négy olyan témakörrel foglalkoztunk, ami az angol c kezdőbetűs szóhoz kötődik. Ezek a kreatív gondolkodás, a kommunikáció, az együttműködés és a kreativitás. Az ötnapos továbbképzésen 14-en vettünk részt. Érkeztek Spanyolországból, Szlovéniából, Litvániából, Dániából, Belgiumból, Németországból, Szlovákiából és Magyarországról is pedagógusok. A tanfolyamon beszélgettünk az együttműködés fontosságáról, a csoportmunka szervezéséről, valamint a csapatmunkában előforduló akadályokról. Ugyanakkor a szemináriumon kreatív tevékenységek is zajlottak. Az oktató megosztotta velünk a diákok megfelelően ösztönző- és a pozitív munkahelyi légkör megteremtésének technikáit. A műhelymunkákon olyan közösségi játékokat tanultunk, amiket elsősorban osztályfőnöki órán tudunk majd alkalmazni. Olyan konkrét pszichológiai módszereket és különböző kommunikációs formákat is elsajátítottunk, amelyeket jól fel lehet használni különféle problémás szituációkban. Lehetőségünk volt néhány ötletet is megvalósítani, és látni annak többféle előnyét. Mindezek mellett magyar, dán, belgiumi és szlovákiai kollégáink iskoláiról is hallgattunk előadásokat, és sokat tanultunk az intézmények szervezéséről és tevékenységéről, valamint a munkájuk során tapasztalható előnyökről és kihívásokról. Egy-egy szakmai továbbképzésen sokat tanul, lát és a tapasztal a pedagógus. Meglátásom szerint az egyetlen esélye az emberiségnek a robotokkal és a mesterséges intelligenciával szemben, hogy az oktatási intézmények a kreativitást és a kritikus gondolkodást fejlesszék a tanulókban – hangsúlyozta Szűcs Emese.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A szlovéniai képzés részvevői, a továbbképzésen részt vevő tanárok fotói