A négy mérvadó oktatási szakszervezet határozatot hozott arról, hogy tagságuk szeptember 16-án munkabeszüntetést tart, valamint Belgrádban és más városokban aznap tiltakozó megmozdulásra is sor kerül.
– A négy reprezentatív pedagógus-szakszervezet – a Szerbiai Oktatási Dolgozók Szakszervezete, a Szerbiai Oktatási Szakszervezet és az Oktatási Dolgozók Függetlenség Ágazati Szakszervezete – tagsága egynapos sztrájkot tart hétfőn, szeptember 16-án. Aznap nem lesz tanítás az iskolákban” – áll a szakszervezetek együttes határozatában, amelyet a Danas napilap közölt.
Ugyanezen a napon, déltől tiltakozó gyűléseket tartanak a szerbiai és a nagyobb városok iskolai vezetőségeinél.
A szakszervezetek azt követelik, hogy – mivel megnőtt az oktatásügyi dolgozók elleni erőszakos megnyilvánulások száma – a szerb kormánnyal kötött megállapodásnak megfelelően módosítsák a büntető törvénykönyv vonatkozó szakaszait, és ezt a szerb parlament sürgősségi eljárással fogadja el. Tehát a közoktatási intézményekben dolgozó tanárok kapják ugyanazt a státuszt, mint az ügyvédek. A második követelésük pedig, hogy a szakmai végzettség hetedik fokozatával rendelkező oktatásügyi dolgozók számára a szerb kormánnyal aláírt jegyzőkönyvnek megfelelően 2025 januárjában a kezdő fizetést egyenlítsék ki a köztársasági átlagbérrel.
„A béremelésnek azonos százalékarányúnak kell lennie az oktatásban részt vevő összes munkavállaló számára” – áll a határozatban.
Kérik továbbá, hogy 2024 végéig a reprezentatív szakszervezetekkel egyeztetve módosítsák (az aláírt jegyzőkönyvnek megfelelően) a közszolgálati alkalmazottak bérszámításának és kifizetésének együtthatóiról szóló rendeletet, valamint azt, hogy az ágazati kollektív szerződés szerint újévi jutalmat folyósítsanak az oktatásban részt vevő alkalmazottaknak.
A teljes munkabeszüntetés a vonatkozó törvényes rendelkezés szerint nem legális.
– Nem félünk. Először is azért, mert egy napról van szó. Aki kész elnyerni valamit, annak késznek kell lennie arra, hogy valamit elveszítsen – mondta Srđan Slović, a Szerbiai Oktatási Dolgozók Függetlenség Ágazati Szakszervezetének elnöke a Danasnak arra a kérdésére válaszolva, hogy számít-e büntető intézkedésekre azon iskolai dolgozók ellen, akik részt vesznek a sztrájkban.
Mind a négy reprezentatív oktatási szakszervezet döntött az egynapos munkabeszüntetésről, ami azt jelenti, hogy aznap nem lesz tanítás az iskolákban. Másrészt a sztrájktörvény nem ismeri el a teljes munkabeszüntetést az oktatás terén, hanem csak 30 perces, rövidített órákkal történő sztrájkot irányoz elő.
Nyitókép: Ótos András felvétele